Sosnowiec inwestuje w miejski szpital. Za 45 mln zł powstanie nowy blok operacyjny

Za rok mieszkańcy pacjenci Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego powinni być operowani na nowoczesnej sali operacyjnej. Miasto na budowę nowego bloku przeznaczy 45 mln zł. W środę (26 lipca) wmurowano akt erekcyjny na placu budowy bloku, który jest największą inwestycją szpitala od momentu jego wybudowania.
Sosnowiec inwestuje w miejski szpital. Za 45 mln zł powstanie nowy blok operacyjny
W tej chwili to najdroższa inwestycja, która jest realizowana ze środków miasta - mówi prezydent Sosnowca (fot.szpital.sosnowiec.p)

Obiekt został wkomponowany w przestrzeń wewnętrznego wschodniego dziedzińca szpitalnego. W skład trzykondygnacyjnego pawilonu oprócz sześciu sal operacyjnych wejdzie m.in. oddział intensywnej terapii. W pełni zinformatyzowane sale operacyjne będą znajdowały się na pierwszym piętrze pawilonu; zaprojektowano je zgodnie z potrzebami poszczególnych specjalności: chirurgii ogólnej, ginekologii, ortopedii, urologii i otolaryngologii.

"Dla zachowania bezpieczeństwa pacjentów po operacji i zmniejszenia dolegliwości związanych ze znieczuleniem i jego ustępowaniem, a także w celu skutecznego leczenia bólu pooperacyjnego w obszarze bloku operacyjnego wydzielono zespół pooperacyjny, posiadający cztery łóżka. Pacjenci przebywający w sali pooperacyjnej są stale monitorowani przez pielęgniarki anestezjologiczne i nadzorowani przez lekarzy anestezjologów" - powiedział prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Artur Nowak.

Na parterze powstanie 12-łóżkowy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Szpital planuje leczyć pacjentów głównie z powodu dolegliwości i skutków schorzeń kardiologicznych i układu oddechowego. Placówka chce także rozwinąć leczenie pacjentów z otyłością olbrzymią, którzy ze względu na tę chorobę są też szczególnie narażeni na choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Koszt budowy bloku operacyjnego wynosi 38 mln zł. "Oczywiście do tego należy doliczyć koszty wyposażenia, które szacujemy na ok. 7 mln zł. Cała inwestycja zamyka się więc kwotą ok. 45 mln zł" - dodał prezes Nowak.

"W tej chwili to najdroższa inwestycja, która jest realizowana ze środków miasta. Mamy plan działania wobec sosnowieckiego szpitala, sosnowieckiej służby zdrowia i konsekwentnie go realizujemy. Liczę na to, że dostaniemy także wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia, i że pieniędzy w systemie będzie więcej, tak by lepiej leczyć naszych mieszkańców" - komentował w środę prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE