PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: Miasto szuka realizatorów programu in vitro

  • PAP/AT    1 marca 2018 - 08:15
Sosnowiec: Miasto szuka realizatorów programu in vitro
Sosnowiec: W 2017 r. 35 par skorzystało z miejskiego programu in vitro (fot.pixabay.com)

Ogłosiliśmy konkurs na tegoroczną realizację miejskiego programu wsparcia in vitro - poinformował prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
  • Samorząd Sosnowca w ciągu miesiąca planuje wybrać tegorocznych realizatorów miejskiego programu wsparcia in vitro.
  • W ub. roku z programu skorzystało 35 par.
  • W przypadku 10 z nich procedura zapłodnienia pozaustrojowego poskutkowała ciążą, w tym jedną mnogą.

Poinformował o tym podczas śniadania prasowego w Sosnowcu prezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński. Jak przypomniał, miasto uruchomiło program na lata 2017-20, zapewniając na jego realizację łącznie ok. 800 tys. zł, czyli po 200 tys. zł rocznie. Może on wspomóc co roku 40 par, czyli 160 przez cały okres trwania programu.

Jeden realizatorów programu w ub. roku, krakowska firma Artvimed zagwarantowała w ub. roku dofinansowaną procedurę in vitro dodatkowo dla jeszcze pięciu par. Wraz z białostocką spółką Centrum Bocian realizatorzy zapewnili zatem 45 miejsc w programie.

Zgodnie ze środową informacją Chęcińskiego w ub. roku skorzystało z niego 35 par. Rezygnację z programu zgłosiło 10 par, wskazujących na różne przyczyny odstąpienia od dofinansowania, m.in. naturalne poczęcie. Z uwagi na zbyt późny termin powiadamiania o wyłączeniu z programu, przystąpienie kolejnych zainteresowanych było już niemożliwe, m.in. wobec długotrwałości procedury in vitro, wymagającej wielotygodniowych badań.

Czytaj też: Katowice nie przyjęły programu wsparcia in vitro

Ostatecznie spośród 35 par w programie pełną procedurę przeprowadzono u 30 (u pięciu ze względu na uwarunkowania zdrowotne, część procedury została odroczona). Pierwsza ciąża została potwierdzona w czerwcu ub. roku; ostatecznie potwierdzono ich dziesięć, w tym jedną wielopłodową.

Miasto na realizację programu - za pośrednictwem obu jego ubiegłorocznych realizatorów - wydało w 2017 r. 163 tys. zł. "Myślę, że skuteczność programu jest dość dobra, dlatego też nie zastanawiając się długo, ogłosiliśmy konkurs na tegoroczną realizację" - powiedział Chęciński, sygnalizując, że wystartowały w nim cztery podmioty, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu miesiąca.

W Sosnowcu funkcjonował już pilotażowy program wsparcia in vitro - od 2013 r. Zrezygnowano z niego po rozszerzeniu przez poprzedni rząd krajowego programu, który obowiązywał do połowy 2016 r. Decyzję o unieważnieniu kolejnej odsłony rządowego programu podjął wkrótce po objęciu urzędu poprzedni minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W reakcji miasto przygotowało kolejny miejski program na lata 2017-20. Mogą w nim brać udział pary (w związku małżeńskim lub partnerskim), w których od roku co najmniej jedna osoba mieszka w Sosnowcu, a kobieta ma od 23 do 40 lat. Informacja o rozpoczęciu rekrutacji do programu znajduje się odpowiednio wcześniej na stronach urzędu miasta oraz realizatora/realizatorów.

Program zakłada możliwość dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla par, które mają potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentowane potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalne poczęcie lub też są po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego albo chirurgicznego. Para musi zostać zakwalifikowana przez realizatora programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.