PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec: oddział onkologiczny otwarto w Szpitalu św. Barbary

  • pt/pap    22 listopada 2016 - 09:46
Sosnowiec: oddział onkologiczny otwarto w Szpitalu św. Barbary
Na oddziale znajduje się 20 łóżek do hospitalizacji całodobowej, w tym 2 stanowiska intensywnego nadzoru. Jest też 7 stanowisk do dziennej chemioterapii (fot.wss.sosnowiec)

Oddział Onkologiczny otwarto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu – jednym z największych w regionie.
Na oddziale znajduje się 20 łóżek do hospitalizacji całodobowej, w tym 2 stanowiska intensywnego nadzoru. Jest też 7 stanowisk do dziennej chemioterapii.

"Choć Sosnowiec jest dużym, 200-tysięcznym miastem, to nie miał dotychczas oddziału onkologicznego. Wprawdzie w sąsiedztwie działają inne ośrodki, ale z naszych doświadczeń wynika, że zdiagnozowani u nas pacjenci, zagubieni w administracyjnym gąszczu, nie zawsze tam docierali lub docierali zbyt późno, co źle wpływa na rokowania" - powiedział ordynator oddziału dr Andrzej Kałmuk.

"Wspólnie z panią dyrektor analizowaliśmy sytuację i doszliśmy do wniosku, że zapotrzebowanie na leczenie onkologiczne będzie rosło, stąd decyzja o uruchomieniu oddziału" - dodał.

Oddział jest przygotowany do diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych układu oddechowego, przewodu pokarmowego, piersi, regionu głowy i szyi, układu moczowo-płciowego, narządu rodnego, mięsaków tkanek miękkich i kości, czerniaka złośliwego, chłoniaków ziarniczych i nieziarniczych oraz szpiczaka mnogiego.

W diagnostyce i leczeniu nowotworów pacjentów wspomagają wszystkie oddziały i kliniki działające w Szpitalu św. Barbary, szpital będzie też współpracował z ośrodkami onkologicznymi w Katowicach i Dąbrowie Górniczej w zakresie radioterapii czy brachyterapii.

Sosnowiecki szpital od wielu lat się modernizuje i rozszerza działalność. W październiku otwarto tam oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary, dawniej zwany Szpitalem Górniczym, pierwszych pacjentów przyjął 3 października 1988 roku, inwestorem była wówczas kopalnia Sosnowiec.

Szpital stanowi główny element ratownictwa medycznego i zarządzania kryzysowego w makroregionie śląskim. W jego strukturze działa 5 oddziałów klinicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.