PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec przyjął program dofinansowania in vitro

  • PAP    2 października 2013 - 17:38
Sosnowiec przyjął program dofinansowania in vitro

Rada miasta Sosnowca przyjęła w środę trzyletni pilotażowy program dofinansowania do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.
W tym roku dofinansowanie w wysokości do 3 tys. zł może dostać 20 par - w tym również na farmakologiczne przygotowanie do zabiegu.

Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie kwalifikowaną większością głosów. Głosowało 21 radnych, za było 13 z nich. Przyjęty w Sosnowcu program wzorowany jest na doświadczeniach Częstochowy, gdzie w ub.r. wprowadzono pierwsze takie rozwiązanie w kraju.

Przewidziany na trzy lata pilotażowy program wsparcia dla zapłodnienia in vitro formalnie w Sosnowcu już ruszył. Uchwałę o rozpoczęciu programu radni przyjęli w maju - dotyczyła ona jednak tylko realizacji programu w tym roku i nie ujęto w niej tzw. części farmakologicznej. Na tej podstawie miasto mogło ogłosić konkurs dla placówek leczniczych, mających realizować program.

Środowa uchwała dotyczy realizacji programu od 1 listopada do końca 2015 r. Przewiduje wydanie w tym roku 60 tys. zł, co oznacza, że wsparciem może zostać objętych 20 par. Budżet programu w kolejnych latach ma być ustalany z końcem każdego roku kalendarzowego.

Jak poinformował PAP w środę jeden ze współinicjatorów przedsięwzięcia, radny Zygmunt Witkowski, przyjęta wersja programu rozszerza jego wcześniejsze założenia - dzięki temu może on uzupełniać działający od lipca rządowy program wsparcia in vitro.

O ile bowiem program resortu zdrowia zakłada wsparcie tylko dla procedury in vitro - bez szacowanego na ok. 4 tys. zł farmakologicznego przygotowania pacjentki do uzyskania jajeczka - sosnowiecki program umożliwia dofinansowanie także tego etapu leczenia. Dzięki temu pary z Sosnowca korzystające ze wsparcia państwa, mogą skorzystać też ze wsparcia miasta w części nierefundowanej przez resort zdrowia.

W programie mogą wziąć udział małżeństwa mieszkające w Sosnowcu; kobieta ma mieścić się w przedziale wieku - 20-37 lat (według rocznika urodzenia). Pary muszą kwalifikować się do leczenia niepłodności metodą in vitro zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Powinny także przejść co najmniej dwuletnie leczenie, które zakończyło się niepowodzeniem, lub mieć bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Zgodnie z zapisami programu w 207-tysięcznym mieście problem niepłodności może dotyczyć ok. 6 tys. par. Oszacowano, że 136 par wymaga leczenia poprzez zapłodnienie in vitro. Miasto zakłada, że miernikiem efektywności programu powinna być pomoc co najmniej 25 proc. zakwalifikowanych do programu par.

Zgodnie z założeniami sosnowiecki program ma objąć dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów (łącznie jednak nie więcej niż 3 tys. zł) co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Program zakłada też możliwość dofinansowania powtórnego zabiegu in vitro zarodkami uzyskanymi we wcześniej przeprowadzonej procedurze. W całym okresie realizacji programu jedna para może jednak skorzystać z dofinansowania tylko raz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.