PARTNER PORTALU
  • BGK

Społeczne nierówności w zdrowiu - problem trudny do rozwiązania

  • Rynek Zdrowia (Marzena Sygut)    27 marca 2014 - 09:17
Społeczne nierówności w zdrowiu - problem trudny do rozwiązania

Dlaczego w jednych województwach wielu ludzi choruje na nowotwory a w innych tych zachorowań jest niewiele? Dlaczego mężczyźni z Rzeszowa żyją krócej od tych z powiatu kutnowskiego? A w końcu dlaczego w biednych rodzinach umiera więcej dzieci niż w rodzinach bogatych? Wszystko przez społecznie nierówności w zdrowiu.
Resort zdrowia chce zniwelować te społeczne nierówności w zdrowiu. Pomogą w tym środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

O zróżnicowaniu sytuacji zdrowotnej, zachorowalności i umieralności w Polsce oraz konieczności opracowania określonych strategii, które będą przeciwdziałać zróżnicowaniu w zdrowiu eksperci dyskutowali w środę (26 marca) na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia organizowanej w ramach Programu Operacyjnego „Ograniczanie Społecznych Nierówności w Zdrowiu”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wiele różnic

Dr Michał Marek, radca ministra z departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w MZ wyjaśnił, że z problemem nierówności w zdrowiu borykają się wszystkie kraje UE, jednak Polska znajduje się poniżej średniej 28 krajów UE, dlatego zniwelowanie tych różnic jest dla nas bardzo ważne.

Prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wyjaśnił, że Polska jest krajem o znacznych różnicach w zdrowiu i umieralności.

- Długość życia w Polsce jest bardzo zróżnicowana. Różnice nie tylko widoczne są pomiędzy województwami ale także pomiędzy powiatami w ramach tego samego województwa. Z naszych najnowszych badań, sprzed kilku dni, wynika że jeśli chodzi o mężczyzn, to najdłużej żyją w Polsce mężczyźni mieszkający w Rzeszowie, średnio 75,5 lat. Natomiast najkrócej w powiecie kutnowskim - 68,2 lat. Ta różnica wynosi 7,3 lat - poskreśla prof. Wojtyniak.

Dodaje, że pod względem różnic w obrębie jednego województwa, najgorzej sytuacja przedstawia się w woj. lubelskim, gdzie różnica w długości życia mężczyzn pomiędzy powiatami sięga 7 lat. Najmniejsza różnica jest natomiast w woj. dolnośląskim. Są tam tylko trzy lata różnicy.

- W przypadku kobiet największe zróżnicowanie jest w woj. zachodniopomorskim. Tam różnica w długości życia wynosi ponad cztery lata a w woj. podlaskim zaledwie 2 lata - podkreśla ekspert z PZH.

Wciąż największym zagrożeniem stanu zdrowia Polaków są choroby układu krążenia i nowotwory.

- W kategorii chorób układu krążenia największa śmiertelność występuje w województwach: lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim. Duże zróżnicowania są też wewnątrz województw. Warto na te różnice zwracać uwagę, bo mogą one pomóc w opracowywaniu strategii przeciwdziałanie tej sytuacji - wyjaśnia prof. Wojtyniak.

Tym co zaskakuje epidemiologów jest podział kraju ze względu na zachorowania na nowotwory złośliwe.

- Tutaj podział jest niezwykły klarowny. Część południowo- wschodnia Polski wyróżnia się niskim natężeniem zgonów z powodu nowotworów, a północno -zachodnia bardzo wysokim poziomem zgonów. Ale w niektórych powiatach o wysokim poziomie umieralności z powodu raka są perełki, które mają bardzo niski poziom umieralności, który stale się utrzymuje - podkreśla prof. Wojtyniak.

Eksperci mają nadzieję, że dzięki działaniom podjętym w ramach Programu Operacyjnego „Ograniczanie Społecznych Nierówności w Zdrowiu” uda się poprawić stan zdrowia społeczeństwa i ograniczyć nierówności w zdrowiu poprzez analizę zarządzania w systemie ochrony zdrowia i wypracowanie narzędzi, które ten system usprawnią.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.