PARTNER PORTALU
  • BGK

Społeczny program zmian w ochronie zdrowia

  • PAP    10 kwietnia 2013 - 11:16
Społeczny program zmian w ochronie zdrowia

OZZL opracowuje społeczny program zmian w systemie publicznej ochrony zdrowia, niezależny od programu przedstawionego w marcu przez ministra zdrowia. Program powstaje przy współpracy m.in. środowiska pacjentów.
Zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował w środę, że odbyło się już z inicjatywy organizacji pacjentów „Porozumienie 1 czerwca" pierwsze spotkanie przedstawicieli organizacji pacjentów, OZZL oraz Polskiej Federacji Szpitali w sprawie społecznego programu.

Program ten - jak zapowiada OZZL - „ma zawierać konkretne propozycje rozwiązań najważniejszych problemów polskiego lecznictwa, czego nie ma w programie przedstawionym niedawno przez ministra zdrowia".

Kolejne spotkanie ma odbyć się w najbliższy poniedziałek 15 kwietnia. Planowane jest też poszerzenie koalicji organizacji społecznych.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w marcu przedstawił strategię zmian w systemie ochrony zdrowia oraz kierunki reformy NFZ. Zaproponował likwidację centrali NFZ i zastąpienie jej przez nowy Urząd Ubezpieczeń Zdrowotnych, który zajmie się m.in. wyceną świadczeń oraz kontrolą ich jakości.

Proponowane zmiany to także: przekazanie kompetencji i samodzielności regionalnym funduszom, premiowanie jakości i kompleksowości leczenia, tworzenie regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego, planowanie inwestycji medycznych w regionach. Propozycje MZ mają być poddane szerokim konsultacjom społecznym.

OZZL skrytykował wówczas przedstawiony program i zapowiedział przygotowanie konkurencyjnego. „Zmiany proponowane przez ministra mają charakter przede wszystkim organizacyjno-instytucjonalny, podczas gdy właściwym problemem jest głęboka nierównowaga między nakładami publicznymi na lecznictwo, a zakresem bezpłatnych świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez państwo" - ocenił OZZL.

Według OZZL, to nierównowaga między nakładami a zakresem bezpłatnych świadczeń „jest pierwszą i najważniejszą przyczyną limitowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ i zaniżania ich cen przez Fundusz" i wpływa na „kolejki do leczenia, zadłużanie się szpitali, selekcję chorych (unikanie leczenia chorych +kosztownych+), nadmierną redukcję personelu medycznego, obniżanie jakości leczenia itp.".

Związkowcy liczą, że minister zdrowia - zgodnie z deklarowaną otwartością na społeczne głosy w sprawie reformy - zapozna się z programem społecznym i spotka się z jego autorami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Bolesław Herudziński, 2013-04-11 11:28:37

    "Zmiany proponowane przez ministra mają charakter przede wszystkim organizacyjno-instytucjonalny, podczas gdy właściwym problemem jest głęboka nierównowaga między nakładami publicznymi na lecznictwo, a zakresem bezpłatnych świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez państwo" Drodzy działac...ze związkowi jak długo możecie przyglądać się tej pajęczynie przekształceniowej? Czy czekacie na zdecydowany ruch ze strony WOŚP?  rozwiń
  • RYSZARD BUJAK Fundacja AZ, 2013-04-10 17:08:02

    Byłbym za tym by zwiększono szczególną uwagę na Profilaktykę - szczególnie Dzieci pod kątem schorzeń Kręgosłupa bo obecna sytuacja jest niepokojąca i tylko racjonalne,praktyczne metody oparte na urządzeniach mogą zmniejszyć tą skalę a w konsekwencji zapobiec degradacji społeczeństwa !...  rozwiń