PARTNER PORTALU
  • BGK

Spółki wychodzą szpitalom na dobre

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 kwietnia 2011 - 06:40
Spółki wychodzą szpitalom na dobre

Ani jeden z 35 przekształconych szpitali nie został zamknięty. Żaden się nie zadłuża.
Warszawski Szpital Bródnowski miał 120 mln zł długu. Kiedy pojawiła się możliwość oddłużenia w zamian za przekształcenie w spółkę, skorzystał z okazji – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W ramach rządowego programu „Ratujemy polskie szpitale” od 2009 r. z podobnej szansy skorzystało 35 szpitali. Ich oddłużenie kosztowało 250 mln zł. Na kolejne 26 wniosków o dofinansowanie przekształceń zarezerwowano 497 mln zł.

Czytaj też: Szpitale bez oddłużenia przekształcą się w spółki

Szpital Bródnowski funkcjonuje jako spółka od stycznia. Po pierwszym kwartale długu nie ma. Postawił na usługi. Wprowadził popołudniowe odpłatne konsultacje profesorskie za 90-200 zł, badania laboratoryjne i diagnostyczne. Co prawda działalność komercyjna stanowi na razie tylko 5 proc. wpływów spółki, ale zarząd zakłada, że w przyszłości będzie to przynajmniej 10 proc.

Przekształcenie wyszło też na dobre szpitalowi w Kluczborku, który miał 200 mln zł długów. Szpital wprowadził outsourcing usług niezwiązanych bezpośrednio z leczeniem, każdy oddział ma swój budżet i rozlicza się z zużytych leków i sprzętu. W szpitalu nie zlikwidowano żadnego oddziału.

Czytaj też: Muszą przekształcać szpitale w spółki

Dodatkowo pozyskano stację dializ, tomograf komputerowy i kardiologię interwencyjną. Prowadzą je prywatne firmy, ale pacjenci ubezpieczeni w NFZ nie płacą.

Od 1 kwietnia w nowej formule wystartuje Centrum Rehabilitacji Stocer w podwarszawskim Konstancinie. Dzięki przekształceniom darowano mu 35 mln zł długów. Szpital przymierza się do popołudniowych operacji neurochirurgicznych kręgosłupa.

Resort zdrowia ocenia, że przekształcenia przynoszą pozytywne skutki. Gdy w maju wejdzie w życie ustawa o działalności leczniczej, tą drogą podąży więcej szpitali przewiduje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Szpitale muszą się zmienić

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.