PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór o dostęp do środków pomocniczych

  • PAP    14 marca 2011 - 14:24
Spór o dostęp do środków pomocniczych

Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" protestują przeciw działaniom Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, które - ich zdaniem - zmierzają do ograniczenia dostępności środków pomocniczych. Fundusz nie zgadza się z tymi zarzutami.
W piśmie do dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wskazują, że do Stowarzyszenia docierają skargi od pacjentów, którzy „nie mogą nabyć refundowanych środków wchłaniających na terenie swojego miejsca zamieszkania, ponieważ wnioski wielu aptek ubiegających się o zawarcie umowy z NFZ, zostały odrzucone”.

Podkreślają, że pacjenci wymagający zaopatrzenia pomocniczego - cierpiący na nietrzymanie moczu i pacjenci stomijni - odsyłani są do placówek znacznie oddalonych od ich miejsc zamieszkania.

- Pismo wysłaliśmy w lutym, ale jak dotąd pozostało ono bez odpowiedzi. Podobnie jak kilka pism wysłanych prawie 10 miesięcy temu do Ministerstwa Zdrowia, a dotyczących problemów chorych na NTM. Złożyliśmy więc pismo w tej sprawie do Rzecznika Praw Pacjenta, bo czujemy się ignorowani - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maria Zdeb, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti".

Zwraca uwagę, że chorzy, którzy mają utrudniony dostęp do aptek oferujących refundowane środki pomocnicze, to w większości osoby niepełnosprawne, cierpiące także na inne schorzenia.

- Różnorodne ograniczenia NFZ zwykł tłumaczyć brakiem funduszy, ale tu ten argument nie ma zastosowania. Problem polega na dostępności, na tym, że wnioski aptek ubiegających się o zawarcie umowy z Funduszem są odrzucane - zaznacza Maria Zdeb.

Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Funduszu, w odpowiedzi na zarzuty podnoszone przez Stowarzyszenie informuje, że w ramach prowadzonych postępowań na 2011 r. w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi, świadczenia te zostały zapewnione, a postępowania zakończone 5 listopada 2010 r.

- Ponadto okresowo otwieramy możliwość kontraktowania świadczeń, a informacje na ten temat ukazują się na naszej stronie internetowej. Nie posiadamy wiedzy, jak ta kwestia regulowana jest w innych województwach, ale w naszym regionie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie działanie firm zajmujących się zaopatrzeniem ogranicza się do dużych miast i to na ich terenie podmioty są zainteresowane dalszym rozszerzeniem działalności - mówi Rynkowi Zdrowia Magdalena Mil.

Zaznacza, że świadczeniodawcy nie wyrażają chęci otwierania nowych punktów w mniejszych miejscowościach, gdzie istnieje rzeczywista potrzeba ich uruchomienia i tym samym zwiększenia dostępności dla pacjentów.

- Na terenie powiatów gołdapskiego, szczycieńskiego, węgorzewskiego i nidzickiego nie mamy zakontraktowanego ani jednego punktu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, zaś niewielka liczba punktów dotyczy m.in. miejscowości: Mikołajki, Biskupiec, Ruciane-Nida, Kętrzyn, Lidzbark Warmiński, Olsztynek i Mrągowo. Tymczasem dużych miastach naszego regionu tych punktów jest po kilkanaście - podkreśla rzecznik oddziału NFZ.

Informuje też, że obecnie oddział NFZ kończy analizę dostępności do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych po I kwartale 2011 r. Jak zapewnia, NFZ otworzy postępowania w tych rejonach województwa, gdzie brakuje punktów zaopatrzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.