PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór z rezydentami. Posiedzenie Sejmu bez informacji o aktualnym stanie rozmów

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 10:34
Spór z rezydentami. Posiedzenie Sejmu bez informacji o aktualnym stanie rozmów
Ostatnie rozmowy młodych lekarzy z ministrem odbyły się 1 lutego, wcześniejsze - 19 stycznia. (fot.shutterstock.com)

Sejm odrzucił w czwartek (7.02) wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację ministra zdrowia na temat wyników rozmów z lekarzami rezydentami oraz o planach rządu związanych z kryzysem kadrowym w polskim systemie ochrony zdrowia.
Za uzupełnieniem porządku obrad o informację ministra zdrowia głosowało 192 posłów, 228 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W czwartek po południu ma odbyć się kolejne spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na zdrowie i podwyżek.

Ostatnie rozmowy młodych lekarzy z ministrem odbyły się 1 lutego, wcześniejsze - 19 stycznia. Po ubiegłotygodniowym spotkaniu minister mówił, że są protokoły rozbieżności, ale rozmowy idą w dobrym kierunku. Rezydenci ocenili, że rozmowy były konstruktywne.

Lekarze protestują od 2 października. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ, klauzulę opt-out wypowiedziało dotychczas ok. 3,8 tys. lekarzy.

Czytaj więcej: Lubelskie. Jest porozumienie z rezydentami. Oddział pediatrii szpitala w Chełmie działa dalej

W środowej debacie wszystkie kluby - PiS, PO, N, PSL i Kukiz'15 - opowiedziały się za pracami nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada wzrost finansowania ochrony zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło wniosek o natychmiastowe przejście do drugiego czytania. W czwartek Sejm ten wniosek odrzucił, projekt trafi do dalszych prac komisji zdrowia.

Pod koniec listopada ub.r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom finansowania wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty w 2025 r. W tym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a w 2019 - 4,86 proc. Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.