PARTNER PORTALU
  • BGK

Sposoby na finansowanie szpitalnych inwestycji

  • Rynek Zdrowia    20 maja 2014 - 07:59
Sposoby na finansowanie szpitalnych inwestycji

Sposobów pozyskiwania pieniędzy na inwestycje w polskich szpitalach, po które sięgają ich dyrektorzy oraz organy założycielskie - głównie samorządy - jest wiele. Nie sprowadzają się jedynie do wykorzystywania strumienia unijnych środków.
Spółki celowe

O działalności spółki powołanej do realizacji inwestycji i finalizowaniu pod koniec czerwca jednego z zadań - oddania do użytku hybrydowej sali operacyjnej w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznych im. dr W. Biegańskiego w Grudziądzu - mówił jego dyrektor Marek Nowak. W ciągu sześciu szpital lat zrealizował siedemnaście projektów pozyskując w ten sposób 168 mln złotych.

Dyrektor Nowak namawia do tworzenia spółek celowych, pełniącej rolę operatora finansowego. Jej zadaniem jest planowanie, pozyskiwanie środków na inwestycje, remonty, zakupy sprzętu dla szpitala. Nie działa ona w celu osiągnięcia zysku, mimo że prowadzi działalność gospodarczą.

- Stworzona przez nas spółka pozyskała z rynku kapitałowego trzy lata temu 150 mln złotych. Za te pieniądze wybudowaliśmy obiekt, gdzie swoje operacyjne sale hybrydowe z pełnym wyposażeniem będzie miała kardiochirurgia, chirurgia naczyniowa - mówi dyrektor Nowak.

- Wyremontowaliśmy także nasze pawilony. Rośnie nasza wiarygodność. Mogę dodać, że sama spółka zatrudnia sześć osób na ¾ etatu. I to jest cały koszt jej funkcjonowania - dodaje.

Montaż publiczno-prywatny

Z kolei Dariusz Jorg, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach zwraca uwagę, że w lepszej pozycji „inwestycyjnej" są placówki, których organem założycielskim są samorządy. W gorszej - szpitale kliniczne, dla których nie wystarczy pieniędzy ze puli centralnej, a często nie mają środków własnych.

- Podjęliśmy decyzję o budowie pełnoprofilowego ośrodka onkologicznego, domykając inwestycję o wartości ok. 140 mln zł w takiej strukturze finansowej: środki własne, prywatne, z Funduszu Ochrony Środowiska, Ministerstwa Zdrowia, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i miasta Katowice - wyliczał dyrektor Jorg.

- Aby pozyskać zewnętrzne środki finansowe przeprowadziliśmy normalną procedurę przetargową na wynajęcie powierzchni około 3 tys. metrów kwadratowych, skumulowanych w jednym obiekcie, z zastrzeżeniem, że będzie tam sprzęt, którego sobie tam zażyczymy - dodał.

Cały artykuł czytaj tu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.