PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawa bezpłatnych usług opiekuńczych

  • legniczanin.pl (Grzegorz Wala)    27 sierpnia 2012 - 10:15
Sprawa bezpłatnych usług opiekuńczych

Legniccy działacze PiS postanowili przywrócić seniorom prawo do bezpłatnych usług opiekuńczych. By zwiększyć szanse swojego przedsięwzięcia zbierali podpisy pod obywatelskim projektem uchwały.
Sprawa usług opiekuńczych pojawiła się na politycznej wokandzie miasta już półtora roku temu. Wówczas, w styczniu 2011 roku, radni przyjęli bowiem propozycję ratusza, zabierającą osobom powyżej 85 roku życia prawo do bezpłatnych usług.

Od tego czasu seniorzy objęci są wsparciem pomocy społecznej na zasadach dotyczących wszystkich mieszkańców. Oznacza to, że wielkość odpłatności za usługi opiekuńcze uzależniona jest od dochodów ich beneficjenta. Osoby o najniższych dochodach nadal zwolnione są z opłat, a ci którym powodzi się lepiej płacą za nie nawet 11,40 zł za godzinę.

Taki stan rzeczy postanowili jednak zmienić działacze Prawa i Sprawiedliwości, którzy od początku sprzeciwiali się zmianie reguł. W tym celu postanowili więc przygotować własny projekt uchwały, i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie forma, w której to uczynili.

Zgodnie ze statutem miasta prawo inicjatywy uchwałodawczej ma każdy radny, ich klub czy komisja. Wydawałoby się zatem, że wystarczy jeden podpis by ich propozycja nabrała oficjalnego charakteru, ale działacze PiS postanowili jednak wybrać bardziej czasochłonny sposób…

Przygotowali obywatelski projekt uchwały i ruszyli na ulice Legnicy by zebrać wymagane 200 podpisów. Jak można się było spodziewać, na efekt nie trzeba było długo czekać. Pojawia się jednak pytanie, po co utrudniać sobie życie?

Odpowiedź jest banalnie prosta… chodzi o skuteczność. Działacze PiS zdają sobie bowiem sprawę, że bez pozyskania uwagi opinii publicznej szanse na zmianę reguł będą niewielkie. Opozycyjny w tej kadencji klub radnych PiS nie ma wystarczającej liczby głosów by samodzielnie przeforsować jakąkolwiek swoją propozycję. Chcą więc przekonać swoich kolegów, pokazując im listy poparcia mieszkańców.

Nie będzie jednak łatwo. Kiedy w styczniu 2011 roku większość radnych decydowała o jednakowym traktowaniu wszystkich mieszkańców (bez względu na ich wiek), argumentowano to faktem, że Legnicy nie stać dłużej na dotychczasowe „rozdawnictwo”.

Trudno przypuszczać, by od tego czasu w sytuacji finansowej naszego miasta wydarzyło się coś, co pozwoli zrezygnować z ok. 2 mln zł oszczędności związanych z odpłatnością seniorów za usługi opiekuńcze. Jednakże, jak zakończy się ta sprawa, przekonamy się za kilka tygodni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.