PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzedają śmierć nieletnim

  • Gazeta Zamojska (zamojska.com)    7 września 2010 - 12:20
Sprzedają śmierć nieletnim

Jak to jest z dopalaczami? Młodzież się bawi i widać niemoc państwowych i miejskich służb. Na przykład w Zamościu.
W poczekalni zamojskiego dworca PKS spotkać można najczęściej podróżnych czekających na autobus. Jednak na drewnianych krzesłach dworca siadają nie tylko oni, lecz również młodzi ludzie, a jest ich sporo. Okazuje się, że nigdzie nie jadą, tylko z nadzieją wpatrują w zamknięte kolorowe drzwi - drzwi sklepu z "dopalaczami". Wkrótce przychodzi sprzedawczyni. A za nią do drzwi ustawia się kolejka młodych ludzi. Są w różnym wieku. Na oko mają od 12 do 25 lat. Wśród nich również dziewczyny. Drzwi otwierają się, a młodzi wchodzą pośpiesznie do środka. - Dzień dobry! - mówi pierwszy klient, a sprzedawczyni z radością odwzajemnia powitanie. Chłopak z kolejki pyta o jeden ze środków dopalających. Okazuje się, że został wycofany. Informuje go o tym sprzedawczyni. Widać grymas niezadowolenia, ale klient szybko pyta co może kupić w zamian. Okazuje się że może. Wybór jest duży. Chłopak wybiera kilka specyfików za 120 zł. I wychodzi. Podchodzi chłopak z dredami. - Proszę tabletki dla kolekcjonerów - mówi i głośno się śmieje. Ekspedientka uprzejmie wydaje towar pieniądze i również odpowiada śmiechem. Podchodzi klient w wieku ok. 16 lat. Przyjechał na rowerze. Kupuje nowy specyfik. Na jego twarzy widać, że nie jest w pełni przytomny, ale ekspedientka tego nie widzi. Co dziwne, mimo że ma przed sobą grupę nieletnich zwraca się do nich na Pan, Pani, jakby chciała udać sama przed sobą, że sprzedaje zabójcze świństwo dorosłym ludziom. Kolej na młodą dziewczynę. - Poproszę to - mówi i wskazuje na specyfik. Potem dodaje: - I lufkę. - Lufki nie ma, ale może pani ją kupić w kiosku na dole - odpowiada sprzedawczyni.

Podchodzi kolejny i pyta o działanie środków. - Nie wiem, to nowe jest - odpowiada wymijająco ekspedientka. Chłopak mimo, że nie uzyskał informacji, kupuje dopalacz. Pseudosklep ma do wyboru szeroki asortyment. Tabletki, pigułki i ziele, obok ziela akcesoria do palenia. To wszystko w budynku dworca PKS, a klientami są zazwyczaj osoby niepełnoletnie.

Ustawa zabrania

25 sierpnia weszła w życie nowelizacja ustawy dotyczącej zaostrzenia przepisów w sprawie dopalaczy i narkotyków. Mówi ona, że kolejne dopalacze znikną z półek. Zabronione będzie m.in. handlowanie mefedronem i syntetycznymi kanabinoidami. Mefedron działa podobnie do ekstazy czy amfetaminy, może uzależniać i powodować poważne zatrucia. Znany jest przypadek ze Szwecji, gdzie udokumentowano jeden przypadek zgonu po zażyciu tej substancji. Z kolei syntetyczne kanabinoidy przypominają swoim działaniem marihuanę albo haszysz, ale są mocniejsze w działaniu. Lista zakazanych składników jest większa. Łącznie jest ich już blisko trzydzieści. - Regulacja (...) będzie miała wpływ na zwiększenie efektywności zwalczania przez organy ścigania przestępczości narkotykowej związanej z nielegalnym handlem narkotykami, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia dostępności substancji psychotropowych i ograniczenia szkód zdrowotnych powodowanych przez nie u ludzi. Projektowana regulacja jest objęta zakresem prawa Unii Europejskiej i realizuje decyzję 2008/206 Rady Unii Europejskiej - przekonywał z mównicy sejmowej poseł Maciej Orzechowski (PO).

Tylko głupi się cieszy. ..

W Zamościu funkcjonuje jeden sklep zajmujący się sprzedażą dopalaczy, które określane są mianem "kolekcjonerskich" i nie do spożycia "przez ludzi". To jednak teoria. W praktyce jest tak, że owe produkty są spożywane (tabletki, kapsułki) lub palone. Cel: zapewnić sobie poprawę samopoczucia, euforię i szczęście. Jednak warto podkreślić, że skład chemiczny dopalaczy to mieszanka substancji, nie przetestowanych na ludziach.×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2010-09-16 07:22:19

    Tutaj by Policja zadziałać musiała, Tak, by się w łachmany wąchaczy przebrała. Wtedy to doszczętnie prześledzić potrafi, Rozmieszczenie siatki i strukturę mafii. Prawo też w tym względzie szybko zmienić trzeba, By przestępcom z łapy wypadł bochen chleba. Nie można ze złego, dobra ko...nstruować, Chcąc szczęśliwą przyszłość narodu budować.  rozwiń
  • Grzegorz, 2010-09-07 13:36:03

    Głupimi i upośledzonymi łatwo kierować bo nie protestują i o to chodzi...