PARTNER PORTALU
  • BGK

Środowisko lekarskie komentuje dymisję ministra zdrowia

  • Rynek Zdrowa    11 czerwca 2015 - 08:21
Środowisko lekarskie komentuje dymisję ministra zdrowia

Bartosz Arłukowicz (fot. PTWP)

Na odejście Bartosza Arłukowicza ze stanowiska ministra zdrowia wielu czekało od dawna, jednak fakt, że odchodzi on w związku z tzw. aferą taśmową zaskoczył wszystkich. Ten wątek widać w większości gorących komentarzy.
W opinii Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku ochrony zdrowia, minister zostanie zapamiętany z wdrożenia pakietu onkologicznego, ale nie będzie to dobra karta w historii. - Pakiet wyrządził wiele szkód. Może jest szansa, że jego następca coś zmieni, chociaż obawiam się, że może mu na to zabraknąć czasu. Przede wszystkim konieczne jest odbiurokratyzowanie pakietu, tzn. odejście od tzw. zielonej karty, która się nie sprawdza. To jest po prostu niezbędne – zaznacza ekspert.

Słów goryczy wobec ministra nie kryje też Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Było wiele prawdziwych powodów

- Jestem oburzony uzasadnieniem premier Kopacz w sprawie tej dymisji. Odwołanie ministra z powodu afery podsłuchowej, z którą Arłukowicz, jak się wydaje, niewiele miał wspólnego, jest zdumiewające. Istnieje wiele realnych powodów, za które powinien rozstać się z ministerialnym fotelem.

Hamankiewicz zwraca uwagę, że minister nie przygotował Radzie Ministrów sprawozdania z wykonania ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, wyrobów medycznych i produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

- Postępując w ten sposób uchylał się od publicznej dyskusji na temat pieniędzy, które powinny być przeznaczone w całości na zaspokojenie potrzeb lekowych polskich chorych - mówi nam Hamankiewicz.

Według Jolanty Szczypińskiej posłanki PiS z sejmowej Komisji Zdrowia dymisja ministra jest spóźniona o dwa lata. - To był bardzo zły szef resortu, czego dowodzi sytuacja w polskiej ochronie zdrowia. Praktycznie można powiedzieć , że udowodnił już dawno , że jego decyzje nie miały nic wspólnego z działaniem na rzecz pacjentów. Z tego powodu PiS nie raz wnioskowało o jego dymisję - przypomina posłanka.

Dlaczego teraz?

Szczypińska przyznaje jednak, że zarówno dymisja jak i jej uzasadnienie są zaskakujące i każą zadać pytanie: dlaczego akurat teraz? - Może nie wiemy o czymś co było na taśmach, a jeszcze nie wypłynęło? - zauważa parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

Zadowolenia z odejścia z resortu Bartosza Arłukowicza nie kryje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Więcej czytaj na Rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.