PARTNER PORTALU
  • BGK

Starostowie chcą przejąć lokalne sanepidy

  • Rynek Zdrowia (Sabina Borszcz)    21 lutego 2012 - 11:18
Starostowie chcą przejąć lokalne sanepidy

Starostowie obawiają się likwidacji powiatowych stacji sanepidu. GIS uspokaja, że podjęte działania mają na celu reorganizację placówek, by zniwelować koszty związane z ich funkcjonowaniem, co nie musi oznaczać zamykania stacji.
Jak już pisaliśmy 16 lutego w Miliczu odbyło się spotkanie starostów wraz z powiatowymi inspektorami sanitarno-epidemiologicznymi z subregionu wrocławskiego. Dyskutowali o projektowanym systemie zmian w sieci sanepidów na Dolnym Śląsku i zagrożeniach wynikających z stopniowej likwidacji stacji powiatowych.

Czytaj też: Nie chcą reorganizacji sanepidów

Celem spotkania było zanegowanie pomysłu likwidacji stacji oraz zaproponowanie własnego rozwiązania, jakim jest przekazanie zadania wraz z budżetem - powiatom.

Zapytany o cel takiego projektu zmian Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, odpowiada, że główny inspektor sanitarny poprosił na razie inspektorów wojewódzkich o przedstawienie perspektyw działania stacji w ich regionach w latach 2013-2016, z uwzględnieniem posiadanych środków finansowych.

- To dopiero początek dyskusji. Chodzi o takie dostosowanie struktury organizacyjnej, aby była ona wydolna finansowo w stosunku do wzrastającej liczby zadań, m.in. unijnych. Te działania mają doprowadzić do zmniejszenia kosztów, jednocześnie, co chciałbym podkreślić, nie zmniejszając możliwości kontrolnych na poszczególnych obszarach, ani możliwości badawczych - mówi rzecznik GIS.

Wyjaśnia, że jednym z powodów wprowadzenia takich rozwiązań są zapisy nowej ustawy o finansach publicznych, która zlikwidowała w 2010 roku rachunek dochodów własnych w jednostkach budżetowych. To, co stacje mogły wypracować dzięki usługom komercyjnym, musi być teraz odprowadzane do budżetu państwa.

Zdaniem Marka Gajosa, starosty wołowskiego, plany likwidacji powiatowych stacji nie są w żaden sposób uzasadnione i budzą duże wątpliwości. Szczególnie niepokoi brak przygotowania jednostek wojewódzkich do przejęcia zakresu zadań realizowanych przez powiatowe placówki sanepidu.

- Zmniejszenie liczby placówek byłoby niekorzystne również ze względów społecznych, gdyż zakłóciłoby ciągłość realizacji zadań i współpracy przede wszystkim na linii przedsiębiorca-sanepid. Nie wiadomo, jaka idea przyświeca planom reorganizacji ani jakie kryteria mogą być brane pod uwagę przy ewentualnej likwidacji placówek - zastanawia się Arkadiusz Muszyński, rzecznik prasowy starosty wołoskiego.

Jednak, na spotkaniu udało się wypracować stanowisko, które wydaje się być korzystne przede wszystkim dla społeczności lokalnych i jest satysfakcjonujące dla samego sanepidu i przedstawicieli samorządów.

- Konstruktywnym rozwiązaniem, może być przejęcie stacji sanepidu przez powiaty, taka jest nasza propozycja - dodaje rzecznik.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ORZESZEK, 2012-02-21 12:19:40

    wszystko chca przejac na własnosc.