PARTNER PORTALU
  • BGK

Starostwo chce dzierżawić szpital

  • PAP    11 maja 2011 - 16:11
Starostwo chce dzierżawić szpital

Zarząd powiatu opatowskiego ogłosił przetarg na dzierżawę miejscowego szpitala.
Według władz planowana restrukturyzacja ma zapobiec dalszemu zadłużaniu się lecznicy.

W kwietniu rada powiatu podjęła uchwałę o restrukturyzacji opatowskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz zgodziła się na wydzierżawienie szpitala.

Czytaj też: Prawie 12 mln zł szpitala w Śremie

W uzasadnieniu radni podkreślili, że SPZZOZ, który prowadzi placówkę, boryka się z brakiem środków na zapewnienie działalności medycznej, świadczeń pracowniczych i utrzymanie nieruchomości. Brak pieniędzy uniemożliwia też dokończenie budowy nowego szpitalnego pawilonu.

Według sprawozdania finansowego za 2010 r., lecznica ma ponad 1,1 mln zł długu.

- Nie ma możliwości, aby w takich warunkach rozwijać działalność leczniczą, wdrażać nowe technologie pozyskiwać doświadczonych i wyspecjalizowanych lekarzy - podkreślili radni.

Cena netto, za miesięczną dzierżawę gruntu i znajdujących się na nim budynków wyniosła 164 tys. zł, a za wyposażenia szpitala - w tym sprzętu medycznego - 30 tys. zł. Nieruchomości mają być wydzierżawione na 30 lat, wyposażenie - na pięć lat. Termin składania pisemnych ofert w przetargu upływa 6 czerwca.

Zgodnie z warunkami przetargu, oferenci muszą kontynuować udzielanie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, bez istotnego ograniczania ich dostępności, warunków udzielania i jakości. Muszą także prowadzić działalność medyczną przede wszystkim na rzecz osób uprawnionych do nieodpłatnej opieki zdrowotnej.

Chętni na prowadzanie szpitala w Opatowie, będą musieli także wykończyć wnętrza i wyposażyć nowy obiekt szpitala, a także dostosować pomieszczenia starego budynku na potrzeby poradni specjalistycznych.

Dzierżawca przejmie pracowników szpitala, którym powinien zapewnić odpowiedni pakiet socjalny.

Jak tłumaczył wicedyrektor lecznicy ds. administracyjno-gospodarczych Grzegorz Kaleta, wydzierżawienie placówki będzie możliwe po podjęciu przez radę powiatu uchwały zatwierdzającej wynik przetargu. - Nowy podmiot będzie mógł podjąć działalność w szpitalu najwcześniej trzy miesiące po podjęciu uchwały - powiedział.

Rada będzie też musiała zadecydować o likwidacji SPZZOZ.

Opatowski szpital powstał pod koniec XIX w. Budynek kilkakrotnie przebudowywano. Obecnie lecznica posiada ok. 130 łóżek na pięciu oddziałach: wewnętrznym, chirurgicznym, ginekologiczno-położniczym, dziecięcym i noworodkowym. Szpital zatrudnia 253 osoby.

Budowę nowego gmachu lecznicy rozpoczęto kilkanaście lat temu, funkcjonuje już w nim oddział wewnętrzny. Poza przeniesieniem pozostałych, w pięciopiętrowym budynku planowane jest uruchomione nowych oddziałów: intensywnej opieki medycznej, rehabilitacji i opieki długoterminowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.