PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczne szpitale staną się spółkami

  • PAP/Rynek Zdrowia    21 września 2012 - 09:29
Stołeczne szpitale staną się spółkami

Szpital Specjalistyczny św. Zofii i Szpital Praski zostaną przekształcone w spółki - zdecydowała Rada Warszawy. Władze stolicy przekonują, że skorzystają na tym pacjenci; opozycja, że takie rozwiązanie może rodzić patologie.
Za przekształceniem Szpitala św. Zofii w spółkę z o.o. zagłosowało 34 radnych; 20 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za przekształceniem Szpitala Praskiego w spółkę z o.o. zagłosowało 33 radnych, przeciwnych było 21; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Jak przedstawiał skutki decyzji rady dyrektor biura polityki zdrowotnej Urzędu m. st. Warszawy Dariusz Hajdukiewicz, po przekształceniu szpitali będą z nich korzystały "dwa strumienie pacjentów" - pierwszy w ramach świadczeń finansowanych z NFZ, drugi - to pacjenci, za których zapłacą m.in. firmy, które wykupią abonament.

Czytaj też: Łączenia i przekształcenia marszałkowskich szpitali

Ocenił, że dzięki temu rozwiązaniu szpitale w zdecydowanie większym stopniu będą wykorzystywać specjalistyczny sprzęt; będą mogły także udzielać świadczeń w większym wymiarze godzin. Jak podkreślił, obecnie takiej możliwości nie ma z uwagi na limity kontraktów z NFZ.

Zaznaczył, że właścicielem szpitali pozostanie miasto.

- Jeśli kiedyś komuś przyjdzie do głowy sprzedaż akcji czy udziałów zakładów, znów pochyli się nad tym Rada Warszawy - powiedział.

Dyrektor Hajdukiewicz ocenił, że na przekształceniu skorzystają pacjenci. Podkreślił, że zmniejszą się kolejki do świadczeń finansowanych z Funduszu, gdyż część pacjentów będzie mogła za nie zapłacić. Podkreślił, że dzięki takiemu rozwiązaniu szpital uzyska dodatkowe środki.

Mówił, że szpital po przekształceniu będzie sprzedawał usługi medyczne z zakresu zabiegów ambulatoryjnych, a także wynajmował i dzierżawił pomieszczenia.

- Spółki nie muszą działać dla zysku, ale dla zbilansowania się. Choć spodziewamy się, że w pierwszym okresie po przekształceniu przyniosą straty - dodał. Poinformował, że porody są finansowane przez NFZ bez limitów, dlatego ta usługa w Szpitalu św. Zofii nie będzie mogła być płatna.

Jak podał Hajdukiewicz, Szpital św. Zofii zostanie przekształcony w styczniu, natomiast Szpital Praski prawdopodobnie w kwietniu. W planach jest także przekształcenie Szpitala Czerniakowskiego i prawdopodobnie SPZOZ Szpitala Grochowskiego.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • STARY ALE JARY, 2012-09-25 23:24:38

    WYBRALI TO MAJĄ ! NA 25 % ALBO MNIEJ !
  • ewa, 2012-09-22 22:05:38

    Kolejki się zmniejszą ,bo zostaną z nich "wygryzieni " pacjenci bogaci.A biedni - dostaną niewielki zasiłek pogrzebowy.I po sprawie.