PARTNER PORTALU
  • BGK

Sukces robota da Vinci

  • PAP    17 stycznia 2011 - 19:44
Sukces robota da Vinci

Pierwszy zabieg histerektomii, czyli usunięcia macicy przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, zakończył się sukcesem. Pacjentka czuje się dobrze.
Początkowo w szpitalu planowano wykonać trzy operacje usunięcia macicy kobietom w różnym wieku. Ostatecznie w poniedziałek zostaną przeprowadzone dwa zabiegi. Histerektomia to operacja częściowego lub całkowitego usunięcia macicy, a najczęstszym wskazaniem do jej wykonania są m.in. nowotwór lub mięśniaki macicy.

- Jeden już się zakończył pełnym sukcesem. Pacjentka czuje się dobrze. Do drugiego właśnie się zabieramy i należy się spodziewać jego zakończenia ok. godz. 20.00 - powiedział prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Zoperowana pacjentka to 50-letnia kobieta, zaś druga ma lat 40.

Pierwszy tego typu zabieg w Polsce przy użyciu robota odbywał się pod kierownictwem prof. Jana Perssona ze Szwecji. Tydzień przed operacjami zespół specjalistów z Wrocławia pojechał do Szwecji, by tam przyjrzeć się podobnym zabiegom.

Robot chirurgiczny da Vinci - pierwszy w Polsce - rozpoczął pracę we Wrocławiu w grudniu 2010 r. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem. Robot wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce i leczeniu operacyjnym wielu schorzeń ginekologicznych.

Da Vinci ma cztery ramiona, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące. W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola - w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Przy wykorzystaniu da Vinci we wrocławskim szpitalu będą odbywać się operacje nie tylko ginekologiczne, ale również urologiczne, operacje z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii.

Na świecie w szpitalach pracuje już 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych - 1228, w Europie 292, w tym we Włoszech - 50, w Niemczech - 43, we Francji - 39, w Hiszpanii - 22, w Szwecji - 13, w Czechach - 9, w Rumunii - 8 i od niedawna pierwszy w Polsce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.