Suwałki: Lepsza opieka nad chorymi psychicznie dzięki rozbudowie szpitala

Lepsza opieka nad chorymi z zaburzeniami psychicznymi to główny efekt projektu, który za 12 mln zł zrealizował szpital psychiatryczny w Suwałkach (Podlaskie), m. in. rozbudowując tę placówkę.
Suwałki: Lepsza opieka nad chorymi psychicznie dzięki rozbudowie szpitala
Większość chorych, którzy trafiają do suwalskiej placówki, to osoby leżące, które wymagają pielęgnacji czy rehabilitacji, opieki długoterminowej (fot. pixabay.com)

• Szpital podlega marszałkowi województwa.

• Jest jednym z dwóch szpitali (obok Choroszczy) pomagających pacjentom z zaburzeniami psychicznymi w województwie podlaskim.

• Od grudnia 2014 r. w punkcie wsparcia pacjentów i ich rodzin specjaliści udzielili ok. dwóch tysięcy porad z zakresu terapii, psychologii czy rehabilitacji, zwłaszcza osób starszych, którym potrzebna jest opieka psychogeriatryczna.

Inwestycja była elementem projektu "Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej", który szpital realizował od 2014 r. dzięki tzw. funduszom norweskim i dotacji z samorządu województwa podlaskiego we współpracy z partnerami na Białorusi, Litwie i Rosji. W piątek projekt podsumowano.

Szpital podlega marszałkowi województwa. Jest jednym z dwóch szpitali (obok Choroszczy) pomagających pacjentom z zaburzeniami psychicznymi w województwie podlaskim.

W ramach projektu powstał nowoczesny Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo-Psychiatryczny na 65 łóżek dla pacjentów (sale jedno-, dwu- i trzyosobowe z łazienkami), miejsca do rekreacji i aktywizacji chorych, sale sportowe do choreoterapii, kręgielnia, sauna dla chorych. Pomoc chorym w dużej mierze ma bowiem polegać na ich aktywności.

"Zyskaliśmy dodatkową przestrzeń dla nowych pacjentów. To niezwykle ważne, ponieważ skala zjawiska (zaburzeń psychicznych -red) systematycznie rośnie, w ślad za którą musi podążać dostępność do profesjonalnej opieki. Mowa zarówno o rosnącej liczbie osób dotkniętych chorobami psychicznymi, jak również osób starszych, które wymagają specjalistycznego wsparcia z zakresu psychogeriatrii" - podkreśliła dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suwałkach Bożena Łapińska.

Dodała, że większość chorych, którzy trafiają do suwalskiej placówki, to osoby leżące, które wymagają pielęgnacji czy rehabilitacji, opieki długoterminowej i potrzebne do tego wyposażenie również udało się kupić. W ramach projektu personel szpitala skorzystał ze szkoleń z psychogeriatrii czy opieki długoterminowej chorych, powstał punkt konsultacyjny dla rodzin pacjentów, było też kilka edycji sportowych spartakiad dla pacjentów. Lekarze i pielęgniarki nawiązali współpracę z kolegami w podobnych placówkach na Litwie, Białorusi i w Rosji, odbyli wizyty studyjne, podczas których wymieniali doświadczenia z różnych form pracy z chorymi.

Od grudnia 2014 r. w punkcie wsparcia pacjentów i ich rodzin specjaliści udzielili ok. dwóch tysięcy porad z zakresu terapii, psychologii czy rehabilitacji, zwłaszcza osób starszych, którym potrzebna jest opieka psychogeriatryczna.

"W czasie trwania projektu odbyły się trzy spartakiady. Ten rodzaj aktywności, jak też wszelkie wyjazdy integracyjne z udziałem pacjentów, są trudną do planowania dziedziną terapii w psychiatrii, ale zarazem znakomitym połączeniem rehabilitacji społecznej, zdrowotnej i psychicznej, sportu, edukacji i rekreacji" - podkreśliła Łapińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ogromne gratulacje władzom Suwałk. W polskich władzach , aż roi się od takich , którzy powinni odzyskiwać tam sprawność psychofizyczną. Na pierwszym miejscu oczywiście Antoni Macierewicz

LUCK, 2017-04-28 17:39:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE