PARTNER PORTALU
  • BGK

Świdnica: blisko 40 tys. zł na bezpłatne badania zębów u uczniów

  • KDS    26 października 2017 - 17:18
Świdnica: blisko 40 tys. zł na bezpłatne badania zębów u uczniów
Tylko w tym roku szkolnym programem objętych zostanie ok. 330 uczniów (fot. UG Świdnica)

Blisko 40 tys. zł z miejskiego budżetu przeznaczy Świdnica na wsparcie programu profilaktycznego „Moje zdrowe ząbki”. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych mają zagwarantowany bezpłatny dostęp do opieki stomatologów.
• Świdnica kolejny rok z rzędu zdecydowała się przeznaczyć pieniądze na zapewnienie dzieciom darmowych wizyt u dentystów. W 2017 będzie to blisko 40 tys. zł.

• W tym roku szkolnym programem objętych zostanie około 330 uczniów uczęszczających do klas III i V. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2017.

• Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników dotyczących problemów z zębami u dzieci. W grupie 7-latków ubytki ma 89 proc. dzieci.

- W ostatnich latach, dzięki studentom Akademii Medycznej we Wrocławiu prowadziliśmy badania przesiewowe w zakresie profilaktyki stomatologicznej i stanu uzębienia naszych dzieci. Wyniki były zatrważające - mówi Teresa Mazurek, wójt Świdnicy. - Ponad 80 proc. dzieci miało próchnicę. Wiedzieliśmy, że nie można dłużej czekać. Za kilkanaście lat nasi uczniowie mogą mieć ogromny problem z uzębieniem - dodaje.

W efekcie Świdnica kolejny rok z rzędu zdecydowała się przeznaczyć pieniądze na zapewnienie dzieciom darmowych wizyt u dentystów. W 2017 będzie to blisko 40 tys. zł. W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy trafiło w sumie 30 tys. zł. W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tys. zł. W 2015 i 2016 r. przeznaczono po 40 tys. zł.

- W ten sposób chcemy podnieść świadomość zarówno dzieci, rodziców jak i nauczycieli w zakresie konieczności prawidłowej higieny jamy ustnej. Zmniejszyć koszty leczenia stomatologicznego w późniejszych latach, a także zachęcić do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa - podkreśla Mazurek.

W tym roku szkolnym programem objętych zostanie około 330 uczniów uczęszczających do klas III i V. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2017.

Statystyki z Lublina pokazują, że warto inwestować w tego typu programy. W szkołach woj. lubelskiego działają 164 gabinety dentystyczne. To najwięcej w całej Polsce. Zakładanie ich w szkołach to samodzielna inicjatywa lubelskiego oddziału NFZ i urzędu miasta, który dofinansowuje leczenie nie opłacane przez fundusz. W efekcie właśnie w woj. lubelskim jest najmniej dzieci, szczególnie najmłodszych, z zepsutymi zębami. 

Tymczasem Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników dotyczących problemów z zębami u dzieci. W grupie 7-latków ubytki ma 89 proc. dzieci. Nie pocieszają także statystyki - w 2012 roku aż 80 proc. 12-latków miała próchnicę, 2016 ten problem dotyczył już 85 proc. z nich. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.