PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętochłowice: Lekarze w szkołach. Akcja dla prostych pleców uczniów

  • AW    23 października 2017 - 16:03
Świętochłowice: Lekarze w szkołach. Akcja dla prostych pleców uczniów
Badania pomagają wykryć wady postawy, m.in. okrągłe lub wklęsłe plecy, skrzywienia kręgosłupa, błędy postawy, wady klatki piersiowej (fot.pixabay)

Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic i Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju podpisali umowę o współpracy. Dzięki niej uczniowie świętochłowickich szkół podstawowych zostaną przebadani pod kątem wad postawy.
- Zdecydowaliśmy się na współpracę ze Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Rabce-Zdroju, mając na uwadze prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży. To pierwszy tego typu program na Śląsku. Mam nadzieję, że inne gminy wezmą przykład z naszych działań - mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Badania będą wykonywane w szkołach przez lekarzy specjalistów. Programem objęte zostaną dzieci uczęszczające do klas 4-6, których rodzice wyrażą na to pisemną zgodę. Po przeprowadzeniu badań, lekarz poinformuje o ich wynikach rodziców i zaleci dalsze działania. Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe będzie także prowadzić dokumentację medyczną. Program ma być realizowany od 9 listopada do 30 czerwca 2018 roku.

Miasto nie poniesie kosztów wynikających z tej współpracy. Po stronie gminy leży tylko udostępnienie lekarzom odpowiednich pomieszczeń w szkołach.

- Rozpoczęliśmy realizację pionierskiego projektu. Cieszę się, że Świętochłowice są pierwszym miastem, w którym nasi lekarze będą prowadzić badania z zakresu wad postawy. To poważny problem wśród dzieci i młodzieży, dlatego trzeba kontrolować ich prawidłowy rozwój – mówi Jarosław Wieszołek, prezes zarządu Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.

 

Badania wad postaw u uczniów prowadzi też np. Łódź. W tym roku skorzysta z niego 2370 uczniów klas drugich z tamtejszych szkół podstawowych. Badania w Łodzi jednak finansowane są z miejskiej kasy - miasto przeznaczy na ten cel prawie 350 tys. zł. Kiedy w 2015 r. program organizowano po raz pierwszy, uczestniczyło ponad 800 uczniów. U ponad połowy z nich stwierdzono wady postawy, m.in. okrągłe lub wklęsłe plecy, skrzywienia kręgosłupa, błędy postawy, wady klatki piersiowej. Dzieci, które zakwalifikowały się do zajęć rehabilitacyjnych, uczestniczyły w 32 grupach gimnastyki korekcyjnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.