PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: 1,7 mln zł na gabinety medycyny szkolnej

  • aw/PAP    22 grudnia 2017 - 11:42
Świętokrzyskie: 1,7 mln zł na gabinety medycyny szkolnej
W grudniowym naborze wpłynęło 21 wniosków dla 34 szkół. (fot.pixabay)

Ponad 1,7 mln zł rządowej dotacji pozyskało województwo świętokrzyskie na doposażenie i utworzenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Pieniądze mogą wesprzeć blisko 300 placówek.
Możliwość starania się o dotacje u ministra zdrowia - za pośrednictwem wojewody - na utworzenie lub doposażenie gabinetów, dała samorządom prowadzącym szkoły ustawa z września b.r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

"Na doposażenie gabinetów medycyny szkolnej pozyskaliśmy środki dla naszego regionu w wysokości ponad 1,5 mln zł, a w grudniu dodatkowo 209 tys. zł" - podała wojewoda Agata Wojtyszek.

W I naborze wnioski o dotacje złożyło 76 samorządów; dotyczyły 264 szkół - 184 prowadzonych przez gminy i 79 przez powiaty. Jak poinformowała wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Bogumiła Niziołek, najwięcej wniosków było z Kielc - dla 41 szkół, a także z powiatów ostrowieckiego i skarżyskiego oraz z gmin: Skarżysko-Kamienna, Górno, Pawłów, Ostrowiec Świętokrzyski i Strawczyn.

W grudniowym naborze wpłynęło 21 wniosków dla 34 szkół. Poza samorządami, wnioski mogły wówczas także składać fundacje i stowarzyszenia prowadzące placówki - zrobiły to dwie fundacje i cztery stowarzyszenia.

"Mamy podpisane umowy i przekazane środki do gmin. Czekamy na realizację tych zadań" - dodała Niziołek. Zaznaczyła, że w końcu stycznia, kiedy minie termin rozliczenia dotacji, będzie wiadomo dokładnie, ile gabinetów powstało i ile wcześniej istniejących doposażono.

Wkrótce w regionie zacznie działać także dentobus, czyli ambulans stomatologiczny, z którego będą korzystać dzieci i młodzież.

19 grudnia podpisano protokół odbioru pojazdu zakupionego dla woj. świętokrzyskiego - podobnie jak dla innych regionów - przez resort zdrowia. Rozpocznie on pracę po rozstrzygnięciu konkursu, w którym zostanie wybrany świadczeniodawca.

Specjalistyczny ambulans ma docierać do małych miejscowości, w których nie ma gabinetów stomatologicznych. Koszt zakupu pojazdu wraz z wyposażeniem to ok. 1,5 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.