PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: A/H1N1 zdiagnozujemy na miejscu

  • BEZ    2 grudnia 2009 - 06:16
Świętokrzyskie: A/H1N1 zdiagnozujemy na miejscu

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdecydował o zakupie aparatu do badań mikrobiologicznych pozwalającego diagnozować tzw. "świńską" grypę.
- Zarząd Województwa, mając na uwadze kryzysową sytuację, jeżeli chodzi o zachorowalność w ostatnim czasie na grypę, zdecydował o zakupie na potrzeby Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach aparatu do badań mikrobiologicznych i genetycznych, który będzie pozwalał na oznaczanie szczepów wirusów, m.in. grypy typu A/H1N1 – informuje marszałek Adam Jarubas.

Nowy sprzęt pozwoli na diagnozowanie nie tylko wirusa grypy, ale także innych chorób. Dzięki temu zakupowi, nie będzie już konieczne wożenie próbek badań do analiz poza województwo świętokrzyskie. Najbliższy punkt, który przeprowadzał podobne badania dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego jest w Łodzi. Teraz będzie dostępny na miejscu.

Aparat pozwoli na analizy DNA, PNA drobnoustrojów pod kątem wykrywalności wirusa grypy typu A/H1N1 i innych typów. Umożliwi także przeprowadzanie prób wątrobowych HPV i HBV oraz wykonywanie badań na obecność wirusa HIV. Aparat będzie realizował badania w jednym cyklu dla 96 próbek, jednocześnie pod dwoma kątami – jedna próbka będzie mogła zostać zbadana na obecność np. A/H1N1 ale też innego wirusa. Wszystko w bardzo krótkim czasie – maksymalnie oczekiwanie na wynik badania wyniesie trzy godziny.

- Chcemy aby ten zakup, z uwagi na specyficzne warunki w jakich znaleźliśmy się, został przekazany do dyspozycji szpitala jak najszybciej – pozwalają na to procedury prawa zamówień publicznych. Szacowany koszt zakupu urządzenia wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem wynosi ok. 650 tys. złotych – mówił marszałek.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.