PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: blisko 9 mln zł z UE zł na opiekę nad maluchami

  • PAP/MN    20 września 2016 - 17:32
Świętokrzyskie: blisko 9 mln zł z UE zł na opiekę nad maluchami
Opieką zostanie objętych 331 dzieci do lat trzech (fot. pixabay)

• W woj. świętokrzyskim będzie możliwa opieka nad maluchami dzięki wsparciu ok. 9 mln zł funduszy unijnych, z programu regionalnego. 
• Plan zakłada powstanie sześciu żłobków w regionie i nowych miejsc opieki w już funkcjonujących placówkach oraz dofinansowanie usługi niań. 
• Z opieki będzie mogło skorzystać ponad trzysta dzieci.
We wtorek w Opatowie (Świętokrzyskie) umowy na dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, podpisali z władzami regionu przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, prowadzących żłobki.

Osiem projektów o wartości ok. 10,4 mln zł, które będą realizowane w kilku miastach województwa, otrzyma wsparcie kwotą ponad 8,82 mln zł.

Przedsięwzięcia dotyczą: utworzenia żłobków w Kielcach Końskich, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Opatowie, tworzenia nowych miejsc opieki w już istniejących placówkach oraz finansowania wynagrodzenia dziennego opiekuna lub niani dla rodziców dzieci, którzy ze względu na obowiązek opieki na dzieckiem nie pracowali.

Unijne dofinansowanie pokryje koszty założenia żłobka - wyposażenie w meble i zabawki, dostosowania kuchni, szatni i łazienek do potrzeb małych dzieci, zakupu urządzeń na place zabaw oraz koszty pensji pracowników i wyżywienia dzieci.

Opieką zostanie objętych 331 dzieci do lat trzech - dwieście w nowo tworzonych żłobkach, 20 - w już istniejących, a 111 znajdzie opiekę u niań.

Pierwszy od ponad 20 lat żłobek w siedmiotysięcznym Opatowie, będzie prowadziło Stowarzyszenie Wiejskie "Nasze Kobylany". Swoją siedzibę "Raj Malucha" znajdzie w kilku pomieszczeniach dawnego internatu liceum.

Jak powiedziała autorka projektu Aneta Bławat, opiekę w placówce znajdzie 25 dzieci od 20 tygodnia do 3 roku życia. W żłobku poza pięcioma opiekunami, będą zatrudnieni także pielęgniarka, logopeda i nauczyciel języka angielskiego. Dzieci będą mogły korzystać z zajęć plastycznych, rytmiki, muzykoterapii i bajkoterapii. Obok budynku powstanie plac zabaw. Posiłki dla dzieci będą uwzględniały ich potrzeby zdrowotne.

Placówka, rozpoczynająca działalność w październiku, zatrudni także 19 dziennych opiekunów, którzy będą zajmować się 59 dziećmi w swoich domach.

Projekt, który otrzymał z UE ponad 2,2 mln zł, będzie realizowany przez dwa lata. Z placówki, która będzie bezpłatna, skorzystają dzieci osób z terenu całego powiatu opatowskiego - rodziców wracających do pracy po urlopach opiekuńczych lub dotąd niepracujących.

Kieleckie Stowarzyszenie Integracja i Rozwój otrzyma ponad milion zł na sfinansowanie opieki dziennych opiekunów dla 52 dzieci w całym woj. świętokrzyskim. "Opieka nad dziećmi nie będzie odbywała się w żłobkach, dziećmi będą zajmowały się osoby, odpowiednio przez nas przeszkolone i po zdaniu egzaminu. Będą to osoby, które być może do tej pory opiekowały się dziećmi w rodzinach. Teraz chcemy je zatrudnić po to, żeby opiekowały się od 3-5 dzieci" - mówił przedstawiciel organizacji, Sebastian Gralec.

Opiekunowie - 15 osób - otrzymają pensje, a w projekcie mogą uczestniczyć osoby z całego regionu. Dofinansowane w ramach projektu będzie też wyposażenie mieszkania opiekuna na potrzeby maluchów. Pracę opiekunów będzie monitorował psycholog. "Chcemy w pilotażu projektu sprawdzić, czy region jest przygotowany na to, by próbować stosować taką formę opieki. W innych województwach to działa" - zaznaczył Gralec.

Czytaj też: Małopolskie: pieniądze unijne na 40 projektów opiekuńczych

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zwrócił uwagę, że mimo dużego zapotrzebowania na opiekę nad małymi dziećmi, w regionie jest małe zainteresowanie sięganiem po unijne wsparcie w tej dziedzinie. "Zależy nam na tym, by popularyzować to działanie i możliwość pozyskania środków na żłobki i opiekę nad dziećmi. To droga do powrotu czy uczestnictwa w rynku pracy dla rodziców" - ocenił Jarubas w rozmowie z dziennikarzami.

Jak dodał, być może uda się rozszerzyć katalog usług żłobkowych - poza dziećmi rodziców powracających do pracy - także o dzieci osób, które już pracują, ale mają problem z zapewnieniem im opieki. Jego zdaniem, wówczas liczba chętnych na organizację takiej opieki będzie większa.

W ramach RPO w woj. świętokrzyskim przewidziano ponad 60 mln zł na projekty dotyczące opieki nad małymi dziećmi. Kolejne konkursy z tego zakresu będą prawdopodobnie ogłoszone jeszcze w 2016 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.