PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie Centrum Onkologii z nowym cytobusem

  • PAP/KDS    4 marca 2018 - 15:22
Świętokrzyskie Centrum Onkologii z nowym cytobusem
Specjalistyczny pojazd został zakupiony ze środków unijnych i kosztował 280 tys. zł. (fot. PTWP)

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach wzbogaciło się o cytobus. Jak zapewnia dyrekcja lecznicy, zakupiony pojazd pozwoli zwiększyć dostępność do tego typu badań.
  • W cytobusie, czyli mobilnym gabinecie położnej kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne.
  • Podczas prezentacji dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach prof. Stanisław Góźdź zwrócił uwagę, że zawsze największym problemem jest przekonanie kobiet do tego, żeby chciały się badać.
  • Specjalistyczny pojazd został zakupiony ze środków unijnych i kosztował 280 tys. zł. 

- Bez badań cytologicznych nie poprawimy wyników leczenia. Nie musi w naszym województwie rocznie na raka szyjki macicy umierać blisko sto pań. Są to zupełnie niepotrzebne śmierci, których możemy uniknąć - zaznaczył.

W poprawie wyników leczenia pomóc ma zakupiony cytobus, składający się z gabinetu położnej, w którym znajduje się fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny. Wewnątrz jest również wydzielone pomieszczenie z wc i bieżącą wodą, w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną. Cytobus ma nośność do 3,5 tony dzięki czemu jest bardziej mobilny niż cytomammobus, może dotrzeć wszędzie, poruszając się także drogami lokalnymi.

Czytaj więcej: W Krakowie powstanie nowoczesne centrum oparzeniowo-plastyczne

Jak podkreślił specjalista ginekologii onkologicznej ŚCO dr Leszek Smorąg, zakupiony cytobus jest pierwszym tego typu lekkim pojazdem, spełniającym wymogi sanitarne, jakim podlega gabinet lekarski. - Funkcjonujące dotychczas w Polsce cytobusy są albo przerobionymi karetkami bez zaplecza sanitarnego, albo ciężarówkami z zabudową o wysokim tonażu - dodał.

Specjalistyczny pojazd został zakupiony ze środków unijnych i kosztował 280 tys. zł. Cytobus zaprojektowano i wykonano specjalnie do projektów "Być świadomą kobietą - wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim", realizowanych przez ŚCO.

Wg danych lecznicy - w województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy, a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy.

W 2016 roku, zanim ŚCO zaczęło realizować projekt "Być świadomą kobietą", w szpitalnej poradni ginekologicznej wykonywano 60 profilaktycznych cytologii w miesiącu. Po dwóch latach liczba ta wzrosła do ponad 250 cytologii miesięcznie. Obecnie ŚCO realizuje w sumie dziewięć projektów w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi dofinansowanych z funduszy europejskich na łączną kwotę ponad 10 mln zł.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Organem prowadzącym szpital jest samorząd wojewódzki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.