PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie potrzebuje krwi

  • Rynek Zdrowia/onet.pl    6 października 2016 - 09:35
Świętokrzyskie potrzebuje krwi
W woj. wykonują coraz więcej zabiegów, apelują o oddawanie krwi (fot. arch.)

W województwie świętokrzyskim regularnie wzrasta liczba zabiegów, co powoduje zwiększenie zapotrzebowanie na krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Szpital Zespolony i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii apelują o oddawanie krwi.
W 2015 roku w Szpitalu Zespolonym w Kielcach przetoczono prawie sześć tysięcy jednostek koncentratu krwinek czerwonych, blisko 140 opakowań krwi dla noworodków, ponad dwa tysiące jednostek osocza i ponad pół tysiąca opakowań płytek krwi.

Coraz większe zapotrzebowanie na krew widać przede wszystkim w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Zwiększa się także zapotrzebowanie na krew w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, gdzie większość stanowią pacjenci Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku.

Z danych RCKiK w Kielcach wynika, że liczba dawców i donacji w województwie świętokrzyskim wzrasta. W 2013 roku krew oddawało około 16 tysięcy osób, pobranych donacji było 28 tysięcy. W zeszłym roku liczba dawców wzrosła do 18,5 tysiąca, pobranych donacji było 34 tysiące, a wydanych 31 tysięcy.

Szacunki zakładają, że w tym roku liczba stałych dawców wzrośnie do 20 tysięcy, a w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach będzie 36 tysięcy pobranych donacji.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.