PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie: Samorządowcy będą promować walkę z cukrzycą

  • MN    7 listopada 2017 - 13:38
Świętokrzyskie: Samorządowcy będą promować walkę z cukrzycą
Prognozy ekspertów wskazują, że zachorowalność na cukrzycę będzie rosnąć. (fot. Shutterstock)

W przeddzień Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który jest co roku obchodzony 14 listopada, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej organizują w Kielcach spotkanie „Razem koordynujmy cukrzycę”, w którym wezmą udział również samorządowcy.
• Spotkanie przedstawicieli władz samorządowych woj. świętokrzyskiego z ekspertami oraz pacjentami z rozpoznaną cukrzycą będzie okazją do promowania działań profilaktycznych.

• Spotkaniom towarzyszyć będą bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów, prowadzone przez lekarza diabetologa i edukatora diabetologicznego.

• Nie tylko województwo świętokrzyskie angażuje się w walkę z cukrzycą - różne działania prowadzone są też m.in. w woj. śląskim, opolskim czy podlaskim.

Wydarzenie jest częścią projektu pilotażowego obejmującego pięć regionów Polski w zakresie tworzenia programów polityki zdrowotnej w obszarze cukrzycy.

Celem działań prowadzonych w woj. świętokrzyskim jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań, ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowo-sercowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu.

Spotkanie dla władz samorządowych województwa świętokrzyskiego odbędzie się 13 listopada 2017 roku w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Za spotkaniu zostanie przekazany wszystkim uczestnikom „Poradnik dla samorządów terytorialnych dotyczący tworzenia programów polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy”.

Również tego dnia, 13 listopada, odbędą się bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów.

Samorządy zaangażowane w walkę z cukrzycą

Nie tylko województwo świętokrzyskie angażuje się w walkę z cukrzycą. Około 60 proc. dorosłych mieszkańców woj. śląskiego ma nadwagę lub otyłość, co przekłada się m.in. na największą w kraju zachorowalność i liczbę zgonów na cukrzycę. Aby z tym walczyć, samorząd regionu przeznaczył 23,5 mln zł na specjalny program opieki zdrowotnej. Celem programu jest zwiększenie świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej nt. konsekwencji nadwagi i otyłości, wśród których jest cukrzyca.

W woj. opolskim samorząd przekazał ostatnio pieniądze placówkom służby zdrowia, w tym 2,8 mln zł na realizację programu zapobiegającego chorobom cywilizacyjnym - cukrzycy, nadwadze i otyłości.

W szpitalu w Jarocinie powstał punkt konsultacyjny dla osób chorych na cukrzycę. Mieszkańcy powiatu z bezpłatnych konsultacji u diabetologa mogą korzystać od początku sierpnia. Z kolei w stolicy Podlasia ruszył program Białystok Plus. Jego głównym celem jest zbadanie jak styl życia mieszkańców wpływa na rozwój chorób cywilizacyjnych, np. cukrzycy czy układu krążenia.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln osób. Prognozy ekspertów wskazują, że zachorowalność będzie jeszcze rosnąć. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.