PARTNER PORTALU
  • BGK

Świętokrzyskie. Wiceminister zdrowia: w Kielcach ma powstać Centrum Urazowe dla dzieci

  • pt/pap    2 grudnia 2016 - 16:40
Świętokrzyskie. Wiceminister zdrowia: w Kielcach ma powstać Centrum Urazowe dla dzieci
Wicemnister Marek Tombarkiewicz (fot.staszow.pl)

• Powstanie Centrum Urazowego dla dzieci zapowiedział w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
• Dodał, że resort wyraził już zgodę na powstanie placówki, czeka tylko na złożenie wniosku aplikacyjnego.
"Przyjechałem, żeby zobaczyć nowe budynki Centrum Pediatrii, to podstawa do utworzenia takiego centrum. Rozporządzenie jasno mówi, że taką placówkę tworzy się na bazie szpitalnego oddziału ratunkowego. Dotyczy to zarówno centrum urazowego dla dorosłych, jaki i dla dzieci" - podkreślił Tombarkiewicz.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to centrum powinno rozpocząć działalność przed końcem 2018 roku" - dodał dyrektor szpitala Andrzej Domański.

"Spełniamy wszystkie warunki do powstania takiej placówki. Musielibyśmy tylko dobudować pomieszczenia przy Centrum Pediatrii, o powierzchni około 300 m kw. To koszt rzędu miliona złotych" - stwierdził Domański.

"Bardzo nam zależy, aby takie centra powstawały" - zapewnił wiceminister zdrowia.

"Trochę złagodziliśmy sztywne wymogi, dotyczące czasu dotarcia pacjenta do placówki, czy populacji, którą obejmują centra urazowe. Bardziej zależy nam na efekcie, niż trzymaniu się sztywnych zasad i zapisów" - dodał Tombarkiewicz.

W strukturach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w przyszłym roku powstanie także Centrum Urazowe dla dorosłych. Świętokrzyskie jest jedynym województwem w kraju, oprócz zachodniopomorskiego, które nie posiada takiej placówki.

"Ogłosiliśmy już przetarg na dokumentację techniczną. Po jego rozstrzygnięciu podpiszemy z resortem zdrowia umowę na realizację centrum" - powiedział Domański.

Według dyrektora szpitala kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na budowę i zakup sprzętu specjalistycznego, czyli dwóch tomografów i rezonansów.

Jego zdaniem Centrum Urazowe dla dorosłych pierwszych pacjentów przyjmie pod koniec 2017 roku. Koszt inwestycji wyniesie około 10 mln zł, z czego 8,5 mln to środki unijne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gospodarczy, 2016-12-03 10:08:24

    Jak 2 tomografy to ile rezonansow? Trzy?