PARTNER PORTALU
  • BGK

Szansa dla niepełnosprawnych w Toruniu

  • GK/torun.pl    30 września 2011 - 12:40
Szansa dla niepełnosprawnych w Toruniu

Więcej pieniędzy na zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie stanowiska pracy osób niepełnosprawnych oraz na zwrot ich wynagrodzenia pracodawcy przeznaczyli toruńscy radni.
Fundusze na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Praktycznie co roku, mimo, że miasto robi wszystko, by przyznano większą dotację z budżetu państwa, jest ich mniej niż potrzeba.

Początkowo, w marcu tego roku, PFRON przyznał na te cele Toruniowi niespełna 3 mln zł. Jednak prezes PFRON poinformował wówczas, że w przypadku uzyskania zgody ministra finansów i opinii sejmowej komisji do spraw budżetu na dokonanie zmian w planie finansowym PFRON na 2011 rok, fundusz podzieli dodatkowe środki przeznaczone dla samorządów powiatowych.

Urząd miasta apelował o zwiększenie dotacji. Dodatkowo Powiatowa Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych, wobec niskiego limitu środków przyznanych przez PFRON w roku 2011, wystąpiła do prezesa PFRON z prośbą o zwiększenie tegorocznej puli. Udało się.

PFRON przydzielił dodatkowo ponad 521 tys. zł. W efekcie tych zmian na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej przyznano 2,61 mln zł, zaś na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej 851 tys. zł.

Obecnie, gdy skończył się już termin składania wniosków i wiadomo, na jakie działania jest największe zapotrzebowanie, dokonano przesunięcia środków.

– W związku z pogorszeniem się sytuacji na rynku pracy spowodowanej kryzysem gospodarczym, najskuteczniejszą formą pomocy pozwalającą znaleźć zatrudnienie osobie niepełnosprawnej jest zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy dla miasta Torunia Adam Horbulewicz.

– Dlatego, w celu pełnego wykorzystania środków PFRON, niewykorzystane pieniądze z innych dziedzin przeznaczyliśmy właśnie na to oraz na zwrot wynagrodzenia pracodawcy zatrudniającemu osobę niepełnosprawną - dodała.

55 tys. zł pozostało z pieniędzy przeznaczonych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, 30 tys. zł – ze zwrotu wydatków na instrumenty rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu oraz 20 tys. zł – z finansowania kosztów szkoleń i przekwalifikowań zawodowych osób niepełnosprawnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.