PARTNER PORTALU
  • BGK

Szansa krakowskiego ośrodka na 50 mln zł

  • PAP    8 sierpnia 2012 - 10:52
Szansa krakowskiego ośrodka na 50 mln zł

Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa dodatkowe środki.
„Chcemy wprowadzić nowy porządek i ład terapeutyczny oparty na medycynie zindywidualizowanej” – stwierdził przedstawiciel konsorcjum.

Konsorcjum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (UJ CM) oraz Instytutu Farmakologii PAN (IF PAN) otrzymało w lipcu status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Dzięki temu statusowi jednostka w ciągu 5 lat może otrzymać nawet 50 mln zł.

Jak zaznaczył dyrektor IF PAN, prof. Krzysztof Wędzony, na razie członkowie konsorcjum debatują nad priorytetami konsorcjum. Decyzje, na co dokładnie przeznaczyć środki dla KNOW, zostaną podjęte dopiero we wrześniu.

Na razie znany jest tylko pewien zakres działań, którymi konsorcjum chciałoby się zająć. „Chodzi nam o wdrożenie systemu medycyny zindywidualizowanej” – mówi dyrektor IF PAN i wyjaśnia, że kiedy stosuje się standardowe metody leczenia, pacjenci mogą różnie na nie reagować. Dla jednych dana terapia okazuje się skuteczna, a dla innych – nie.

Prof. Wędzony wyjaśnia, że reakcję pacjenta na czynniki farmakologiczne determinuje background genetyczny. Naukowcom chodzi o to, żeby poznać ten background i opisać przypadki podatne na typowe terapie i przypadki nietypowe. „Przed przepisaniem danego leku mógłby być robiony taki profil indywidualny podatności (pacjenta) na poszczególne leki. Wyposażeni w poszczególne profile moglibyśmy z dużą pewnością przepisać takie, a nie inne leki” – wyjaśnia prof. Wędzony. W ten sposób można byłoby poprawić skuteczność leczenia.

„W Polsce istnieje już parę ośrodków, które takie próby podejmują. My chcielibyśmy zrobić to na dużą skalę i zaproponować nowy porządek w medycynie, jeśli chodzi o indywidualne leczenie” – zaznacza dyrektor IF PAN.

Jednostka flagowa planuje też specjalne działania skierowane do młodych naukowców. Są to m.in. szkolenia w technikach laboratoryjnych, warsztaty i wykłady prowadzone przez światowych ekspertów oraz studia doktoranckie. Opracowany ma być też system wsparcia młodych badaczy, w ramach którego m.in. finansowane mają być projekty kierowane przez młodych naukowców. „Chcemy, żeby po nas zostało grono wybitnych specjalistów” – podkreśla prof. Krzysztof Wędzony.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.