PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczecin: Radni wojewódzcy zdecydują o połączeniu dwóch szpitali

  • Rynek Zdrowia/Gazeta Wyborcza    17 października 2016 - 21:27
Szczecin: Radni wojewódzcy zdecydują o połączeniu dwóch szpitali
O przyszłości szpitali zdecydują radni sejmiku zachodniopomorskiego podczas sesji w listopadzie (fot:zachodniopomorskie.sld.org.pl)

• Zarząd województwa zachodniopomorskiego planuje połączenie dwóch podległych mu szczecińskich szpitali: w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej.
• W listopadzie nad projektem uchwały głosować mają radni sejmiku województwa.
Co doprowadziło do tej sytuacji? Jaka jest kondycja obu szpitali? Jakie są wyniki audytu? Kiedy pracownicy dowiedzą się, co ich czeka? O tym w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówi z Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa, odpowiedzialna m.in. za ochronę zdrowia.

Poinformowała m.in., że zakończył się już audyt obu lecznic, czyli Szpitala Zdunowo i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

- O tym, że sytuacja w Zdunowie jest trudna, wszyscy wiemy. To się nie stało z dnia na dzień. W 2014 r. po oddaniu dużej inwestycji [wybudowano nowe skrzydło szpitala m.in. z SOR, lądowiskiem na dachu i blokiem operacyjnym - red.] bardzo mocno wzrosły koszty szpitala, głównie eksploatacyjne - mówi Mieczkowska.

Dodaje: - Na początku 2016 r. widzieliśmy już, że sytuacja nie zmierza w dobrą stronę. I że nie tylko w zwiększonym kontrakcie z NFZ musimy szukać ratunku, ponieważ każdego miesiąca szpitalowi do zbilansowania się brakuje około 2 mln zł.

Zaznaczyła, że przestrzeń placówki w Zdunowie została powiększona, a nie zwiększono działalności medycznej. - Po prostu podniesiono jakość usług. Powstały przepiękne poradnie, sale operacyjne, sterylizatornia, oddział intensywnej terapii. Ale nie przyniosły ze sobą przychodów - stwierdza Anna Mieczkowska.

A co, jeśli radni nie zgodzą się na połączenie Zdunowa i Arkońskiej? - Szpital w Zdunowie będzie musiał sam się restrukturyzować i na pewno ograniczać działalność - przyznaje Mieczkowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.