PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczepienia: Coraz więcej rodziców nie chce zaszczepić dzieci. Za odmowę grozi kara

 • PAP/AT    22 lutego 2018 - 07:29
Szczepienia: Coraz więcej rodziców nie chce zaszczepić dzieci. Za odmowę grozi kara
Unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób (fot.shutterstock)

Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci. Zgodnie z polskimi przepisami na rodziców, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, można nałożyć karę grzywny.




 • W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba przypadków odmowy przez rodziców i opiekunów zaszczepienia dzieci.
 • W 2017 r. odnotowano 30 089 takich sytuacji, w 2010 roku było ich nieco ponad 3,4 tys. – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).
 • Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób.
 • Zgodnie z polskimi przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł.
 • Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej.

W Polsce każdego roku wykonywanych jest kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci.

Z udostępnionych informacji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2010 roku odnotowano 3437 odmów, w 2011 r. - 4689, w roku 2012 - 5340, w 2013 r. - 7248, w 2014 roku - 12 681, w roku 2015 - 16 689, w 2016 roku - 23 147, zaś w roku 2017 - 30 089 odmów.

Zdaniem ekspertów, unikanie szczepień może skutkować powrotem wielu groźnych chorób. W krajach, gdzie zjawisko nieszczepienia dzieci jest większe niż w Polsce, zaobserwowano wzrost zachorowań na choroby zakaźne, m.in. na odrę i krztusiec. Zgodnie z danymi WHO w ubiegłym roku np. w Rumunii zanotowano ponad 4,7 tysiąca przypadków odry. Wzrost zachorowań na tę chorobę obserwowany jest też w Polsce - w 2010 r. było u nas 13 przypadków zachorowań na odrę, a w 2016 r. - już 133. Zdaniem ekspertów, niepokoi sytuacja na Ukrainie, bo patogeny "nie uznają granic państwowych". Tymczasem WHO zwraca uwagę, że z powodu konfliktu w tym kraju i kłopotów gospodarczych znacznie spadł tam odsetek szczepionych dzieci, w przypadku niektórych chorób - nawet o połowę.

Zgodnie z polskimi przepisami rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka. Jeśli nie reagują, można nałożyć na nich grzywnę w maksymalnej wysokości 10 tys. zł; może ona być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma grzywien w celu przymuszenia nie może przekroczyć 50 tys. zł. Z reguły grzywny są jednak niższe, wysokość jest uzależniona m.in. od liczby niewykonanych szczepień. Kary nakłada wojewoda na wniosek inspekcji sanitarnej. Rodzic może złożyć zażalenie do ministra zdrowia; jeżeli minister nie uchyli decyzji, rodzic może się jeszcze odwołać do sądu administracyjnego.

By zmobilizować rodziców do szczepień, w niektórych krajach wprowadza się dodatkowe mechanizmy. Przykładowo, we Włoszech z inicjatywy rządu Paolo Gentiloniego, wprowadzono regulację, w myśl której dzieci niezaszczepione obowiązkowymi szczepionkami mogą zostać wypisane ze żłobków i przedszkoli, a rodzicom za niewywiązanie się z obowiązku szczepień grożą kary w wysokości od 100 do 500 euro.







×
KOMENTARZE (3)

 • obs1248, 2018-02-22 11:04:09

  A gdzie prawa dziecka. Za narażenie dziecka na stres ,-Za działanie na jego niekorzyść(powikłania poszczepienne są ogólnie znane i statystycznie - przez t.zw autorytety- dopuszczone) grozi rodzicowi odpowiedzialność karna! Rodzice chcę mieć zdrowe,szczęśliwe dzieci a żadne szczepienie takich gwar...ancji nie daje. Mam w rodzinie autystyczne dziecko ,którego koledzy rodzili się w zbliżonym czasie czyli oni i ich matki byli traktowani podobnymi truciznami.  rozwiń
 • Prof. Glass, 2018-02-22 09:28:33

  Nie dość depopulacji Polski! Wciągu ostatnich 7 lat wyjechało z POlski za lepszym chlebem 3 mln ludzi, wcześniej w latach 1990 -2010 2,5 mln, razem 5,5 mln! Nie dość,że rodzi się coraz więcej dzieci zwadami genetycznymi, jest ich w Polsce ponad 1 mln, to jeszcze chcecie truć małe dzieci szczepionkam...i pełnymi adiuwantów, metali ciężkich z aluminium i rtęcią na czele! Tak bardzo jesteście w kieszeni banksterów z tzw. koncernów farmaceutycznych! Jestem dziadkiem wnuka z zespołem poszczepiennym Aspargera! Właściwie w pewnych zachowaniach to autyk. Czy Wy nie macie naprawdę litości ani ludzkich uczuć w sobie! Myślicie, że kasa i władz zabawia?  rozwiń
 • Prof. Glass, 2018-02-22 09:19:33

  Wy Żydowskie skurw....nie dość, że polityka antygospodarcza i antyinwestycyjna doprowadziła 5 mln ludzi do emigracji zarobkowej, a nieludzko niskie płace do wyjazdu wielu specjalistów, to teraz jeszcze niszczycie luizi szczepionkami pełnymi adiuwantów i metali ciężkich z rtęcią na czele! Jak trzeba ...nienawidzieć Polaków i Słowian żeby wprowadzać takie antyprawa!  rozwiń