PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczepienia, HPV: Województwo małopolskie wspiera programy szczepień

  • bad    20 stycznia 2017 - 15:22
Szczepienia, HPV: Województwo małopolskie wspiera programy szczepień
Małopolska realizuje sześć programów profilaktycznych: kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom, depresji oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV i pneumokokom. (Fot. mat. prasowe)

• Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy.
• Szczepienie przeciwko niemu nie jest finansowane przez władze centralne w Polsce, jednak około 200 samorządów oferuje je swoim obywatelom.
• Władze województwa małopolskiego prowadzą program, który ma pomóc zaszczepić mieszkanki regionu.
Od czerwca do grudnia 2016 r. wojewódzki Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie wraz z władzami województwa małopolskiego realizował program zdrowotny profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. W ramach tej akcji przeprowadzono kampanię informacyjno-edukacyjną, skierowaną do dorosłych i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Małopolski.

Zaplanowano również bezpłatne szczepienia dla dziewcząt z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych domów dziecka z Małopolski oraz dla dziewcząt z czterech powiatów, które zadeklarowały współpracę z samorządem województwa małopolskiego: gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego oraz Tarnowa. W sumie w 2016 r. w ramach programu wydano 694 dawek szczepionki przeciwko HPV i dotarto do 100 tys. uczniów z kampanią informacyjną.

Czytaj też: HPV: Samorządy same nie poradzą sobie ze szczepieniami

Program w wersji dla domów opieki i rodzinnych domów dziecka funkcjonuje od 2013 r., jednak dopiero w zeszłym roku pojawiła się możliwość partycypacji samorządów, w celu zaszczepienia dziewcząt w wieku 13 lat. Udział samorządów w wydarzeniu wymaga zgody wszystkich szczebli administracji lokalnej i jest dobrowolny.

- Województwo realizuje sześć programów profilaktycznych: kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom, depresji oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV i pneumokokom. Wszystkie one są dla nas ogromnie ważne - podkreśla odpowiedzialny w zarządzie województwa za obszar zdrowia wicemarszałek Wojciech Kozak. - Za każdym razem, gdy mowa jest o profilaktyce, sejmik województwa małopolskiego podejmuje jednogłośnie decyzję o wspieraniu tego typu inicjatyw - dodaje.

Wiele samorządów i rodziców nadal nie jest przekonana do szczepień jako skutecznej inwestycji w przyszłe zdrowie. Dane przemawiają jednak jednoznacznie za pozytywnym skutkiem szczepień przeciwko HPV. W Australii, gdzie program szczepień przeciwko wirusowi prowadzony jest powszechnie od 2007 r. zanotowano 90-proc. spadek infekcji. HPV jest wirusem wysoce onkogennym, pozostaje główną przyczyną raka szyjki macicy, a także innych nowotworów. Szczepienie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania rakowi, który jest trzecim najbardziej śmiertelnym nowotworem wśród kobiet w Polsce.

- Decyzja władz województwa małopolskiego o wdrożeniu i sfinansowaniu „Programu Zdrowotnego profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Małopolsce” jest znaczącym krokiem w kierunku poprawy stanu zdrowotności całej naszej populacji, a jednocześnie zbliża nas do Europy, której kraje w zdecydowanej większości od wielu już lat umieściły profilaktykę zakażeń HPV w swych narodowych programach szczepień – podkreśla dr n. med. Hanna Czajka ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie, która jest autorem i koordynatorem małopolskiego programu.

Samorządowcy z Małopolski będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwości udziału w kolejnych odsłonach wojewódzkiego programu profilaktycznego podczas konferencji „Zdrowie publiczne: Edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom na przyszłość” 22 lutego w Krakowie, gdzie specjaliści medyczni oraz przedstawiciele władz lokalnych opowiedzą o sczepieniach i ich znaczeniu w polityce samorządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.