PARTNER PORTALU
  • BGK

Szczepionki: Samorządowe programy szczepień przynoszą efekty?

  • RynekZdrowia.pl/AT    8 grudnia 2017 - 08:50
Szczepionki: Samorządowe programy szczepień przynoszą efekty?
Dr Michał Brzeziński z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed (fot. PTWP)

Samorządowe programy szczepień przeciwko pneumokokom stanowią model pozwalający dokonać oceny ich skuteczności w wymiarze ogólnopolskim - mówi dr Michał Brzeziński z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Projekt ewaluacji samorządowych programów szczepień szczepień przeciwko pneumokokom realizowany jest przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wspólnie z Zakładem Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ocena skuteczności szczepień przeciwko pneumokokom obejmuje kilkanaście wybranych jednostek samorządu terytorialnego w różnych regionach kraju, realizujących takie programy profilaktyczne od co najmniej kilku lat.

Pewnym problemem jest to, że samorządy nie publikują - na przykład na swoich stronach internetowych - sprawozdań dotyczących efektywności takich prozdrowotnych działań. Trudno powiedzieć, dlaczego, ponieważ informacje o efektach innych samorządowych przedsięwzięć, jak chociażby budowy obiektów sportowych, są upubliczniane.

Czytaj też: Rząd kupuje więcej szczepionek

Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że realizatorzy programów zdrowotnych, w tym między innymi szczepień, nie dysponują jeszcze narzędziami do oceny ich rezultatów. Staramy się jednak pozyskać w poszczególnych samorządach dane dotyczące przebiegu szczepień przeciwko pneumokokom.

Sprawdzamy nie tylko liczbę zaszczepionych osób oraz jaką część populacji stanowią dzieci objęte programem. Chcemy również sięgnąć po dane, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia, a dotyczące wpływu tych szczepień na liczbę hospitalizacji.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.