PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital Bielański powiększył pododdział do leczenia noworodków

  • PAP    4 lutego 2015 - 20:41
Szpital Bielański powiększył pododdział do leczenia noworodków
Fot. Morguefile.com

Nowe stanowiska opieki ciągłej oraz nowoczesny sprzęt do leczenia - to niektóre elementy otwartego w środę (4 lutego) rozbudowanego Pododdziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Bielańskim.
W uroczystym otwarciu powiększonego pododdziału wzięła udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, dyrektor Szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych i ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Bielańskiego dr Jacek Witwicki.

Pododdział Patologii został utworzony w Szpitalu Bielańskim w 2009 r., jako część Oddziału Neonatologicznego. Na Patologii leczone są wcześniaki i noworodki ze schorzeniami wrodzonymi. W 2014 r. ze względu na konieczność zwiększenia miejsc dla hospitalizacji noworodków podjęto decyzję o adaptacji powierzchni po byłej aptece (ok. 245 metrów kwadratowych) dla potrzeb Pododdziału Patologii. Na czas rozbudowy pododdziału jego "stara" część cały czas przyjmowała pacjentów.

Po rozbudowie pododdział pozwala na jednoczesne hospitalizowanie 16 noworodków. W zaadaptowanych pomieszczeniach zostały zlokalizowane: cztery stanowiska opieki ciągłej, dwa stanowiska dla noworodków wymagających powtórnej hospitalizacji z możliwością noclegu matki, dwa stanowiska dla noworodków wymagających izolacji ze względów epidemiologicznych oraz tzw. strefy hotelowe dla matek.

Poza tym, nowa część pododdziału została kompleksowo wyposażona w aparaturę medyczną, taką jak m.in. inkubatory, pompy infuzyjne i respiratory. Koszt rozbudowy pododdziału wyniósł 1,8 mln zł i został sfinansowany ze środków miasta.

Dyrektor szpitala powiedziała dziennikarzom, że jeszcze w środę, po zakończeniu uroczystego otwarcia, rozbudowany pododdział rozpocznie normalną pracę.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że miasto stara się systematycznie modernizować warszawskie szpitale. "Na ogół te szpitale składają się z takich dwóch części - tej starszej, która jest modernizowana i odnawiana, oraz tej zupełnie nowej, której zazdroszczą nam ci, którzy nawet przyjeżdżają z tzw. zachodu" - powiedział Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że miasto przez ostatnie osiem lat zainwestowało w służbę zdrowia ponad 1 mld zł. Stołeczny ratusz podaje, że w latach 2007-2014 miasto przekazało dla Szpitala Bielańskiego dotacje inwestycyjne w kwocie 60,8 mln zł.

Gałczyńska-Zych dodała, że pieniądze przekazane przez miasto, Szpital Bielański wykorzystał w ciągu ostatnich ośmiu lat na pełną modernizację wszystkich oddziałów szpitalnych i przychodni. "Uzyskaliśmy najwyższy wynik w Polsce wśród szpitali wielospecjalistycznych, jest to nasza wielka duma, nasza wielka praca" - podkreśliła dyrektor szpitala.

Witwicki dodał, że na początku Pododdział Patologii miał osiem stanowisk dla najciężej chorych noworodków i cztery stanowiska intensywnej terapii. "Już w pierwszym roku działania oddziału leczyliśmy ok. 200 noworodków, ta liczba w ostatnich latach uległa podwojeniu" - powiedział Witwicki.

Adaptacja powierzchni byłej apteki pozwoliła na dwukrotne powiększenie powierzchni oddziału i dwukrotne zwiększenie stanowisk dla chorych noworodków - podkreślił Witwicki.

"Całkowicie nowym elementem organizacji oddziału są pokoje przeznaczone do pobytu i dziecka, i matki. Tak, aby dziecka wymagającego leczenia nie oddzielać od mamy, która nie wymaga pobytu szpitalnego. Także kolejne pomieszczenie z trzema hotelowymi nazywamy to miejscami dla mam pozwalają na ich stałą obecność przy leczonych u nas noworodkach" - dodał.

Podkreślił, że obecność matki znacznie poprawia efekty leczenia noworodków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.