PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital jedną z największych inwestycji w historii Dolnego Śląska

  • PAP    13 sierpnia 2014 - 11:48
Szpital jedną z największych inwestycji w historii Dolnego Śląska

Na początku przyszłego roku nowy szpital wojewódzki we Wrocławiu przyjmie pierwszych pacjentów. Gotowy jest już budynek placówki i lądowisko dla helikopterów, a teren wokół szpitala zagospodarowany. Rozpoczyna się ostatni etap inwestycji - zakup wyposażenia placówki.
Jak powiedział podczas zwiedzania obiektu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, szpital to jedna z największych inwestycji w historii samorządu Dolnego Śląska. Koszt dokumentacji, budowy oraz wyposażenia tej placówki to ok. 380 mln zł.

Budowa szpitala była podzielona na trzy etapy. Pierwszy, związany z pracami fundamentowymi zakończono w czerwcu 2011 roku. Drugi etap, który właśnie się zakończył, polegał na wybudowaniu szpitala, lądowiska oraz zagospodarowaniu terenu wokół obiektu. Zakończenie tego etapu budowy oznacza, że szpital otrzymał pozytywne opinie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Teraz placówka ubiega się u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku szpitala.

Czytaj też: Wrocław: budują Nowy Szpital Wojewódzki

Obecnie rozpoczyna się trzeci, ostatni etap obejmujący zakup wyposażenia medycznego i biurowego oraz wyposażenie informatyczne placówki.

"Na początku sierpnia rozpoczęły się odbiory wykonanych robót, które zgodnie z harmonogramem potrwają do końca września. Teraz czeka nas okres intensywnych prac związanych z zakupem sprzętu oraz wyposażeniem medycznym oraz oprogramowaniem teleinformatycznym" - powiedział wicemarszałek Jerzy Michalak.

Koszt zakupu sprzętu i wyposażenia placówki to ok. 130 mln zł, z czego ok. 100 mln zł stanowią koszty wyposażenia medycznego.

Szpital został zbudowany w zachodniej części Wrocławia przy ul. Generała Emila Fieldorfa. W placówce na 550 łóżek będzie funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy, 15 oddziałów specjalistycznych i przychodnia z 20 poradniami. Każdego roku szpital będzie mógł przyjąć 30 tys. pacjentów, gwarantując dostęp do opieki medycznej niemal 400 tys. Dolnoślązaków. Powierzchnia użytkowa szpitala wynosi ponad 48 tys. m kw. Na terenie przylegającym do szpitala zlokalizowano lądowisko dla helikopterów sanitarnych.

Do nowej siedziby przeprowadzi się wrocławski Szpital im. Tadeusza Marciniaka. W placówce znajdą się również: zakład medycyny nuklearnej z dwoma gammakamerami, zakład rehabilitacji, dział endoskopii z sześcioma pracowniami, dział diagnostyki obrazowej wyposażony w dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, dwa stacjonarne aparaty RTG, dwa angiografy, aparaty USG, centralna sterylizatornia oraz system poczty pneumatycznej łączącej wszystkie oddziały szpitala z apteką szpitalną oraz laboratorium.

Inwestorem szpitala jest powołana we wrześniu 2009 roku spółka "Nowy Szpital Wojewódzki", której jedynym udziałowcem jest Województwo Dolnośląskie. Budowa szpitala jest finansowana z budżetu województwa dolnośląskiego oraz z przyznanego już kredytu zaciągniętego przez spółkę w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.