PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital Kliniczny we Wrocławiu i Szpital Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1 zostały połączone

  • PAP/rs    1 grudnia 2017 - 11:22
Szpital Kliniczny we Wrocławiu i Szpital Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1 zostały połączone
Fot. Shutterstock.com

Od piątku Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu został połączony z drugim szpitalem klinicznym Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1. - Pacjenci nie odczują zmiany. Żadne oddziały, nawet te, które się dublują, jak ginekologia, neonatologia, chirurgia czy intensywna terapia, nie zostaną zlikwidowane - informuje rzecznik szpitala Monika Kowalska.
• Od piątku Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu został połączony z drugim szpitalem klinicznym Uniwersytetu Medycznego SPSK nr 1.

• Po połączeniu powstał jeden z największych szpitali w Polsce.

• Połączone szpitale mają 1628 łóżek, 39 klinik oraz blisko 4,7 tys. pracowników. Od grudnia połączony szpital działa pod jedną nazwą Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

- Pacjenci nie odczują zmiany - nadal korzystać będą z usług swoich specjalistów. Kliniki pozostają w swoich lokalizacjach. Żadne oddziały, nawet te, które się dublują, jak ginekologia, neonatologia, chirurgia czy intensywna terapia, nie zostaną zlikwidowane - informuje rzecznik szpitala Monika Kowalska.

- To duże wyzwanie organizacyjne. Trzeba scalić systemy informatyczne, ujednolicić procedury, połączyć administrację - mówi cytowany w komunikacie dyrektor Piotr Pobrotyn, który będzie zarządzał połączonym szpitalem uniwersyteckim. Poprzednio kierował samym USK.

Pobrotyn podkreślił, że ma już doświadczenie w skutecznym łączeniu bazy klinicznej. Przed siedmiu laty zakończył się proces konsolidacji 13 klinik w jeden szpital przy ul. Borowskiej, gdzie powstał USK. Przed dwoma laty na ul. Borowską do Przylądka Nadziei przeniosła się Klinika Hematologii Dziecięcej.

Jak podano, zmiany będą miały głownie charakter administracyjny. Połączenie wpłynie na optymalizację kosztów administracyjnych, co spowoduje, że będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów.

- Pracownicy administracji mają gwarancję, że nie stracą pracy przez najbliższe 12 miesięcy. Dyrekcja liczy, że w tym czasie część z nich przejdzie na emerytury, a na ich miejsce nie będą zatrudniani nowi. Organizacyjnie połączenie umożliwi skuteczniejsze wykorzystanie kadry medycznej. Połączony szpital będzie miał także lepszą pozycję negocjacyjną przy realizacji inwestycji czy zakupach i tym samym może liczyć na oszczędności - dodał rzecznik szpitala.

W pierwszym okresie połączone kliniki będą działać w swoich obecnych lokalizacjach. Docelowo jednak w szpitalu przy ul. Borowskiej ma powstać pawilon "C", do którego zostaną przeniesione wszystkie kliniki z przyłączonego SPSK1.

- To jednak przyszłość, gdyż koszt budowy nowego pawilonu to 550 mln zł. Szpital od wielu lat stara się pozyskać środki na tę inwestycję. Zalety umieszczenia wszystkich oddziałów w jednym miejscu są oczywiste. To nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu, ale także większy komfort dla pacjentów, którzy w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich specjalistów - podkreślił dyrektor Pobrotyn.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.