PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital Miejski w Olsztynie ulepsza technikę chirurgiczną

  • PAP    18 marca 2015 - 17:13
Szpital Miejski w Olsztynie ulepsza technikę chirurgiczną
fot. pixabay.com

W Szpitalu Miejskim w Olsztynie wykonano pierwsze w woj. warmińsko-mazurskim operacje lobektomii VATS u chorych na raka płuca.
O wprowadzeniu w olsztyńskim szpitalu tzw. małoinwazyjnej techniki chirurgicznej w leczeniu chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca poinformował w środę (18 marca) ordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej dr Aleksander Stankiewicz. Operacje wideotorakoskopowego usunięcia płata płuca przeprowadzono u dwóch pierwszych pacjentów.

Chirurdzy zamiast dużego cięcia, jak w klasycznych operacjach, wykonali niewielkie nacięcia, przez które wprowadzili narzędzia chirurgiczne i kamerę pozwalającą na oglądanie wnętrza ciała podczas zabiegu. Usunęli płat płuca, oglądając obraz na monitorze.

"Ta metoda ma trzy główne zalety dla pacjenta: mniejszy ból pooperacyjny, krótszy okres rekonwalescencji oraz lepszy efekt kosmetyczny" - wyjaśnił Michał Stangiewicz, który przeprowadził zabiegi.

Według ordynatora, lobektomia VATS (ang. Video-Assisted Thoracic Surgery) powinna stać się rutynową metodą chirurgiczną w olsztyńskim szpitalu. Jak mówił, rocznie operowanych jest tam ok. 80 pacjentów z rakiem płuca. W tym roku na oddziale ma zostać przeprowadzonych kilkanaście wideotorakoskopii. W kolejnych latach będzie to już 30-40 wszystkich zabiegów wycięcia płata płuca.

Szpital Miejski w Olsztynie jest pierwszą placówką medyczną w woj. warmińsko-mazurskim, która korzysta z tej techniki chirurgicznej. W Polsce pierwsze takie zabiegi wykonano w 1999 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.