PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital na kroplówce z Agencji

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    11 czerwca 2010 - 06:40
Szpital na kroplówce z Agencji

Agencja Rozwoju Przemysłu włącza się w ratowanie służby zdrowia. Pożyczyła 40 mln zł Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku.
Resort skarbu zapowiada, że jeśli ta interwencja się powiedzie, Agencja ruszy na pomoc innym szpitalom. Dotąd nie wspierała służby zdrowia. Głównym jej zadaniem było m.in. wyciąganie z tarapatów dużych przedsiębiorstw, które potrzebowały pieniędzy na restrukturyzację. W sumie udzieliła polskim firmom 850 mln zł pomocy publicznej – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Gest wobec szpitala jest więc bezprecedensowy nie tylko ze względu na wielkość pożyczki. Zdaniem przedstawicieli Agencji broni się biznesowo, bo szpital jest przedsiębiorstwem, które spełnia wszystkie kryteria programu pomocowego.

Zdaniem wiceministra zdrowia Jakuba Szulca o działalności medycznej powinno się myśleć jako o specyficznym, ale jednak biznesie. Ochrona zdrowia to jedna z gałęzi gospodarki. Szpital jest dobrym poligonem testowym. Jeden z największych na Pomorzu i w całym kraju wprawdzie nie przynosi już strat, ale ugina się pod ciężarem starych 200-milionowych długów.

40 mln zł pozwoli mu spłacić najpilniejsze zobowiązania i oddalić groźbę upadku. Gdy zyska oddech, będzie mógł wdrożyć plan restrukturyzacji – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.