PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital padnie ofiarą samorządowych oszczędności?

  • Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia    17 marca 2014 - 07:52
Szpital padnie ofiarą samorządowych oszczędności?

W poniedziałek (17 marca) radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego podejmą decyzję o dalszym finansowaniu budowy nowego obiektu, do którego ma przenieść się Mazowieckie Centrum Psychiatrii Drewnica Sp. z o.o. w Ząbkach. Jeśli szpital nie zyska nowego budynku to w 2016 r. zniknie z mapy psychiatrycznych usług na Mazowszu.
Komisja Budżetu i Finansów Sejmiku Województwa Mazowieckiego 10 marca zdecydowała, że jest przeciwko przekazaniu dotacji na budowę szpitala.

Ząbkowski szpital mieści się w starych, zabytkowych, ponad 100-letnich budynkach, które nie nadają się ani do remontu, ani do dalszego prowadzenia działalności leczniczej. Dlatego już kilka lat temu zapadła decyzja o budowie nowego obiektu. Ma być zlokalizowany na 12-hektarowej działce przyległej do szpitala. Koszt budowy to ok. 177 mln zł.

Według istniejącego projektu obiekt miałby 280 łóżek, co razem z 25 miejscami w oddziale dziennym pozwoli na jednoczesną hospitalizację 305 pacjentów. Projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu przyszpitalnego - stworzenie miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu.

Budowa konieczna

Dr Anna Trochimowicz ze Stowarzyszenia „Nowa Drewnica", które skupia głównie pracowników szpitala w Ząbkach, mówi nam, że budowa jest rozpoczęta, prowadzi ją spółka powołana do budowy szpitala, która działa od 2009 roku. Teraz sejmik powinien podjąć decyzję o kolejnej dotacji dla spółki.

- Właśnie w ten sposób ma być na bieżąco finansowana ta inwestycja, do czasu kiedy nie zostanie sprzedana jedna z działek związanych ze szpitalem - 26-hektarowy teren, którego sprzedaż ma sfinansować częściowo budowę - tłumaczy dr Trochimowicz.

Dodaje: - Na razie wszystkie działki związane ze szpitalem są zatwierdzone przez Urząd Miasta Ząbki jako teren przeznaczony na działalność leczniczą, po rozpoczęciu budowy ten 26-hektarowy teren ma być przekształcony w działki budowlane.

Radni Ząbek stoją na stanowisku, że nie zmienią przeznaczenia działek dopóki na dobre nie ruszy budowa nowego obiektu szpitalnego. Mają obawy, że jeśli wcześniej zmienią przeznaczenie gruntów to mazowiecki samorząd sprzeda je i nie wybuduje szpitala - wyjaśnia dr Trochimowicz.

Jeśli nie będzie nowego budynku szpitala, to w 2016 r. „Drewnica" pójdzie do likwidacji. Wszelkie pozwolenia na użytkowanie budynków - m.in. od sanepidu, straży pożarnej - szpital ma do 2016 r. W ciągu dwóch lat trzeba też dostosować go do wymogów Ministerstwa Zdrowia.

- Radni PO i SLD uważają, że ta budowa pogrąży finansowo województwo. My natomiast obawiamy się, że zanim radni dojdą do porozumienia chociażby co do innego systemu finansowania tej inwestycji, szpital padnie - alarmuje przedstawicielka Stowarzyszenia.

I dodaje: - Trzeba pamiętać, że na inwestycję wydano już kilka milionów złotych z publicznych pieniędzy. O sprawie informowaliśmy już nawet Centralne Biuro Antykorupcyjne, bo obawialiśmy się, że coś niedobrego mogło się wydarzyć, biorąc pod uwagę fakt, że szpitalne grunty mają dużą wartość.

Dyskryminacja chorych?

Prezes „Drewnicy" Waldemar Giza wyjaśnia nam, że co do zaawansowania inwestycji to jest już przygotowany teren pod budowę, wybrano też inwestora zastępczego.

- Jeśli decyzja sejmiku byłaby pozytywna, należałoby wybrać generalnego wykonawcę i koparki mogłyby wjeżdżać na teren budowy. Teraz potrzebna jest zgoda sejmiku na dokapitalizowywanie spółki budującej szpital, żeby mogła spłacać raty kredytów udzielonych na budowę - bank będzie emitował obligacje. Wykup obligacji będzie następował po zakończeniu umowy przez następne 20 lat - tłumaczy prezes szpitala.

Pomysły, że rezygnacja z budowy szpitala w Ząbkach doprowadzi do oszczędności w województwie, zdaniem prezesa Gizy, jest niedorzeczny. Przypomina, że na Mazowszu jest 1867 łóżek ogólnopsychiatrycznych, a według wskaźnika zawartego w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego powinny być 4 łóżka na 10 tys. mieszkańców, czyli na Mazowszu powinno być 2120 łóżek.

- Oszczędzanie na budowie tego szpitala to kolejny przejaw dyskryminacji osób psychicznie chorych - podsumowuje prezes.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.