PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital psychiatryczny w Radomiu stawia na energooszczędność

  • PAP    20 grudnia 2014 - 12:11
Szpital psychiatryczny w Radomiu stawia na energooszczędność

Fot. szpitalpsychiatryczny.radom.pl

Blisko 2,7 mln zł wyda do końca br. i w 2015 r. szpital psychiatryczny w Radomiu na wymianę oświetlenia na energooszczędne i termomodernizację dużego pawilonu leczniczego. Szpital liczy, że dzięki inwestycji zaoszczędzi 70 proc. wydatków na prąd i ogrzewanie.
Wartość całego projektu to 2,7 mln zł, z czego 2,1 mln zł to dotacja przyznana w ramach tzw. funduszy norweskich i funduszy EOG. Reszta pieniędzy pochodzi budżetu woj. mazowieckiego i środków szpitala.

Jak poinformował PAP z-ca dyr. Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu Adam Kosior, w ramach inwestycji w tym roku wymieniono już 270 okien oraz ocieplono dach. Na przyszły rok zaplanowana jest modernizacja instalacji centralnego ogrzewania, wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz ocieplanie ścian. Całość prac ma być wykonana do listopada 2015 r. Według Kosiora dzięki wprowadzonym zmianom szpital może zaoszczędzić ok. 70 proc. kosztów zużycia ciepła i energii elektrycznej.

Czytaj też: Będzie termomodernizacja szpitala w Rudzie Śląskiej

Dyrektor szpitala Włodzimierz Guzowski zapowiedział, że wszelkie oszczędności szpitala zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia, które w ciągu kilku ostatnich osiągnęło poziom 21 mln zł.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG), z których szpital otrzymał dotację, są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. W zamian za pomoc, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE (choć nie są jej członkami). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009-2014).

Czytaj też: Szykuje się ocieplanie Dworca Centralnego w Warszawie

Jednym z celów funduszy jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu, zwany przez radomian szpitalem w Krychnowicach, istnieje od 1965 r. Jest drugim pod względem wielkości szpitali psychiatrycznych na Mazowszu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.