PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital rozlicza się jak przedsiębiorca

  • Przegląd prasy/ Rzeczpospolita    3 marca 2010 - 09:06

Przekroczenie przez szpital limitu świadczeń określonych w kontrakcie z NFZ musi zostać wykazane przed fiskusem.
Jak podaje "Rzeczpospolita", takie ustalenia wynikają z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy. Zdaniem fiskusa już w momencie wykonania ponadnormatywnych usług szpital powinien wykazać przychód dla celów CIT. Mimo że Narodowy Fundusz Zdrowia oddał nadwyżkę dopiero po czterech latach wskutek ugody sądowej.

Szpital argumentował, że nie można jej uznać za przychód z jego podstawowej działalności. Nie jest to bowiem wynagrodzenie za wykonywane usługi, ale rekompensata za świadczenia zdrowotne nieobjęte kontraktem. Zabiegów ratujących życie i zdrowie nie można bowiem uznać za usługi w rozumieniu przepisów podatkowych. Nie są to odpłatne świadczenia, ponieważ zostały wykonane ponad kontrakt i nie przysługuje za nie zapłata.

Dla fiskusa decydujące było jednak brzmienie ustawy o CIT zgodnie z którym przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Podkreślił, że szpital powinien rozliczać się tak jak przedsiębiorca, gdyż działalność samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest działalnością gospodarczą.

Szpital powinien więc rozliczać swoje wynagrodzenie tak jak przychód z działalności gospodarczej, czyli wykazywać go już wtedy, kiedy jest należny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.