PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital skarży urzędników państwowych o naruszenie dóbr osobistych

  • Marzena Sygut/Rynek Zdrowia    11 kwietnia 2012 - 20:39
Szpital skarży urzędników państwowych o naruszenie dóbr osobistych

Centrum Medyczne św. Damiana w Krakowie pozwało Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, jego dyrektora Barbarę Bulanowską i rzecznika prasowego Jolantę Pulchną za naruszenie dóbr osobistych. To bezprecedensowy przypadek skargi na urzędników państwowych wykonujących władzę publiczną.
Zdaniem zarządu spółki prowadzącej szpital, osoby te poprzez "rozpowszechnianie niezgodnych ze stanem rzeczywistym informacji" naruszyły dobre imię Centrum i naraziły spółkę na utratę zaufania niezbędnego do dalszego prowadzenia placówki.

Jak informuje Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie, pozew prowadzącej Centrum spółki Senseye wpłynął do sądu. W sprawie nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy. Obie urzędniczki NFZ zostały pozwane, jako osoby prywatne, co w wypadku uznania pozwu przez sąd zagrozi im dotkliwymi sankcjami.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Specjalistyczne Centrum Medyczne św. Damiana rozpoczęło działalność na krakowskim rynku medycznym z początkiem minionego roku. Jak podaje prezes spółki, Wioletta Malina Jurczyk, placówka od stycznia 2011 r. realizowała kontrakt z NFZ na dzienny oddział chemioterapii.

Oddział przyjmował wszystkich chorych, co doprowadziło do powstania 2,3 mln zł tzw. nadwykonań, czyli świadczeń zrealizowanych ponad kontrakt z NFZ. W efekcie zaciągniętych zobowiązań i braku funduszy na zakup kolejnych leków Centrum zmuszone było w połowie listopada zawiesić leczenie kilku pacjentów (w listopadzie i grudniu cytostatyki przyjmowało w Centrum 270 chorych).

- Aby nie przerywać leczenia chorych ustaliliśmy z dyrekcją innych placówek, że przejmą naszych pacjentów - relacjonuje prezes Jurczyk.

NFZ utrzymywał, że nie może przekazać środków finansowych Centrum Medycznemu św. Damiana, gdyż ma zastrzeżenia co do funkcjonowania placówki.

Mecenas reprezentujący spółkę Sensye, adwokat Łukasz Gładki z Kancelarii Jaworski Pogoda Gładki przyznał, że niezależnie od złożonego na ręce prezesa Centrali NFZ odwołania w sprawie zerwania kontraktu, władze spółki złożyły w sądzie pozew o ochronę dóbr osobistych z powództwa cywilnego.

- Do takich decyzji skłoniły spółkę niektóre publikacje, które ukazały się na stronach krakowskiego NFZ oraz w innych mediach. Publikacje te dotyczyły bardzo konkretnych zarzutów względem Centrum Medycznego św. Damiana i w odczuciu Centrum przekraczały granice dopuszczalnej publicznej krytyki jednostki medycznej - przekazał portalowi rynekzdrowia pl. Łukasz Gładki.

Zarówno Jolanta Pulchna, będąca rzecznikiem prasowym oddziału, jak i dyrektor Barbara Bulanowska, dyrektor NFZ w Krakowie, informowały dziennikarzy o wykrytych - w ich przekonaniu - nieprawidłowościach.

Właśnie w trakcie takich wywiadów, doszło zdaniem spółki, do naruszenia dóbr osobistych. 
Rzecznik prasowy sądu Waldemar Żurek wstępnie informuje, że jeśli sprawa zostanie uznana przez sąd, pozwanym grozi kara grzywny w wysokości 20 tys. zł. której przekazania na cel charytatywny domaga się skarżący.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.