PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital uzdrowiskowy w Rymanowie Zdroju jak nowy

  • krosnocity.pl    31 maja 2013 - 09:22
Szpital uzdrowiskowy w Rymanowie Zdroju jak nowy

Rymanów Zdrój może pochwalić się już wyremontowanym szpitalem uzdrowiskowym „Zimowit". Zlokalizowany w centrum „Zimowit" to największy na Podkarpaciu szpital uzdrowiskowy. Jest to także jeden z nielicznych obiektów w Polsce, w którym wciąż prowadzone jest lecznictwo uzdrowiskowe dzieci.
Rymanowski klimat i wody lecznicze sprawiają, że w „Zimowicie" leczy się głównie takie schorzenia jak choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby reumatologiczne a także schorzenia nerek i dróg moczowych.

W ostatnich miesiącach budynek szpitala przeszedł prawdziwą metamorfozę. Przeprowadzona została termomodernizacja budynku wraz z technologią kotłowni. Zadanie było realizowane od września 2012 do maja 2013 roku na niemal 16 mln zł, w ramach programu nadzorowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowitej przebudowie uległ dach szpitala, na którym zamontowano 200 sztuk baterii solarnych o powierzchni 2,3 m2 każda, co w rezultacie daje jedną z większych tego typu instalacji w Polsce. W ramach systemu ogrzewania zakupiono też trzy nowoczesne kotły o mocy cieplnej 1,5 MW każdy. Inwestycja z całą pewnością przyniesie wiele korzyści, w postaci zmniejszenia zużycia gazu. Zakłada się, że roczne oszczędności wyniosą blisko 400 tys. zł. Mniejsze zużycie gazu to jednak nie tylko korzyści finansowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań połączonych z instalacją solarną, Spółka zużywać będzie rocznie blisko 250.000 m3 gazu mniej. To z kolei przekłada się na efekt ekologiczny w postaci zmniejszonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zresztą wskaźnik ten był podstawą do ubiegania się o środki finansowe w NFOŚiGW.

Niewątpliwie dzięki dociepleniu budynku i wymianie instalacji c.o. i wodnej zwiększy się komfort użytkowania obiektu, również przez jego pacjentów. Zdecydowanej poprawie uległa także sama estetyka budynku. Nowa bryła (zmiana dachu) oraz zastosowana kolorystyka elewacji wpisują się w lokalny krajobraz, czyniąc szpital bardziej przyjaznym dla otoczenia i środowiska naturalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.