PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Gorzowie Wielkopolskim dostanie od samorządu 5 mln zł

  • PAP/TK    22 lutego 2018 - 18:03
Szpital w Gorzowie Wielkopolskim dostanie od samorządu 5 mln zł
Tak ma wyglądać powstający w Gorzowie ośrodek radioterapii (Fot. szpital.gorzow.pl)

Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim dostanie wsparcie od samorządu w wysokości 5 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na zakup części sprzętu dla powstającego ośrodka radioterapii.
  • Do szpitala w Gorzowie trafi wkrótce ponad 5 mln zł. 4 mln to pieniądze na zakup wyposażenia na potrzeby ośrodka radioterapii; ponad 1 mln zł lecznica wyda na prace związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
  • W tym roku szpital chce także powalczyć o pieniądze na termomodernizację budynku, której koszt jest szacowany na ok. 30 mln zł.
  • W 2007 r. Szpital Wojewódzki w Gorzowie należał do najbardziej zadłużonych w kraju. Jego dług sięgał wówczas ok. 300 mln zł. W kolejnych kilku latach udało się nieco zredukować to zadłużenie.

W czwartek 22 lutego odbyła się konferencja, na której podpisano umowy w tym zakresie. Była też na niej mowa o wyniku finansowym lecznicy w 2017 r. i planach inwestycyjnych na ten rok.

"To był dobry rok dla szpitala. Lecznica ma dodatni wynik finansowy, prowadzi oczekiwane od lat inwestycje i realne plany na dalszy rozwój w niedalekiej przyszłości" - powiedziała na konferencji marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że dzięki podpisanym w czwartek umowom do szpitala w Gorzowie trafi wkrótce ponad 5 mln zł; 4 mln to pieniądze na zakup wyposażenia na potrzeby ośrodka radioterapii; ponad 1 mln zł lecznica wyda na prace związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

"Pacjenci gorzowskiego szpitala zasługują na to, by byli leczeni według najwyższych standardów bezpieczeństwa. A na to składa się nie tylko bezpieczeństwo medyczne, czyli dobrze przygotowana kadra lekarska i pielęgniarska, ale też bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dzięki podpisanym dziś umowom będzie to możliwe wcześniej niż planowano" - powiedziała Polak.

Czytaj także: Świętokrzyskie: prawie 16,5 mln zł dla centrum onkologii na zakup sprzętu

Na konferencji prasowej podsumowano wynik finansowy szpitala za miniony rok. Zgodnie z przyjętym w zeszłym tygodniu sprawozdaniem spółka zakończyła go z zyskiem. Władze szpitala zapowiedziały, że obecny rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje.

"Od czasu przekształcenia lecznicy w spółkę każdego roku na inwestycje było przekazywanych ok. 17 mln zł. W tym roku zamierzamy wydać aż 83 mln zł. Powstanie ośrodek radioterapii, modernizujemy SOR i przenosimy Dział Rehabilitacji z Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka na ul. Dekerta. Zostanie także wyremontujemy hall na potrzeby centrum obsługi pacjenta" - zapowiedział prezes gorzowskiej lecznicy Jerzy Ostrouch.

W tym roku szpital chce także powalczyć o pieniądze na termomodernizację budynku, której koszt jest szacowany na ok. 30 mln zł. Tutaj liczy na fundusze unijne i programy związane z ochroną środowiska. W ramach projektu budynki szpitala mają być docieplone, a oświetlenie wymienione na energooszczędne LED.

W zeszłym roku na inwestycje i rozwój gorzowski szpital przeznaczył ponad 16 mln zł. Ponad 5 mln kosztowało urządzenie PET/CT, szpital stworzył Centralną Pracownię Leku Cytostatycznego, kupił m.in. aparaty RTG z ramieniem C, USG, 70 łóżek szpitalnych, 16 kardiomonitorów, respiratory i urządzenia do wentylacji nieinwazyjnej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.