PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Gorzowie z finansowym zastrzykiem

  • pt    11 października 2013 - 10:24
Szpital w Gorzowie z finansowym zastrzykiem

Na konto lubuskiego urzędu marszałkowskiego trafiło właśnie 30 mln zł z Ministerstwa Zdrowia na przekształcenie szpitala w Gorzowie.
Do piątku wpłynie jeszcze 71 mln 978 tys. zł. Będzie to całość dotacji, o którą 10 września urząd marszałkowski wnioskował do restortu.

- Pieniądze dotarły do nas w terminie, co po raz kolejny świadczy o niezwykłej przychylności ministerstwa. Już spłacamy kontrahentów - powiedziała marszałek Elżbieta Polak. I dodała, że urząd już przygotował wniosek do ministerstwa o kolejne płatności związane z przekształceniem szpitala w Gorzowie.
Umowę na przekazanie Samorządowi Województwa Lubuskiego 102 mln zł dotacji podpisali 4 października br. wiceminister zdrowia Sławomir Neumann i marszałek Elżbieta Polak.

O sprawie pisaliśmy tutaj

- W pierwszej kolejności spłacamy tych kontrahentów, którzy zgodzili się na umorzenia. Takich firm jest 28 – informuje Łucja Wojewódzka, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL.

Marszałek Elżbieta Polak przekazała informację dotyczącą odprowadzenia podatku Vat od wniesionych do spółki nieruchomości. - Mamy interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu, z której wynika, że nie musimy płacić podatku. A to kwota niebagatelna, bo 33 mln zł. W sumie czekamy jeszcze na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych - 7 mln zł i dotację na zobowiązania cywilnoprawne, a to na dziś jest 2 mln zł - wyjaśniła marszałek.

11 października do Ministerstwa Zdrowia trafi kolejny wniosek o dotację -  17 tys. zł na pokrycie kosztów wyceny nieruchomości oraz o 446 tys. zł na umorzone wierzytelności, co do których już są podpisane umowy. Warto podkreślić, że wciąż trwają negocjacje ze 184 kontrahentami.

Przypomnijmy, że 6 września w KRS została zarejestrowana spółka, która powstała na bazie przekształconego szpitala wojewódzkiego w Gorzowie. Prezesem spółki jest Piotr Dębicki, a jego zastępcą Ryszard Hatała. Na mocy ustawy o działalności leczniczej pracownicy szpitala stali się automatycznie pracownikami spółki. Lecznica w nowej formule prawnej przejęła w całości kontrakt z NFZ na ten rok.

Po przekształceniu z 270 mln zł długu przy szpitalu została kwota 82 mln zł. Z tego 80 mln zł to pożyczka wobec właściciela, czyli Samorządu Województwa Lubuskiego, rozłożona na 15 lat z pierwszą spłatą w grudniu 2014 r.

Jak twierdzą w UM dzięki tym działaniom od wielu tygodni na kontach lecznicy nie ma zajęć komorniczych.     

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: