Szpital w Gostyninie-Kruku pójdzie w dzierżawę?

Arion Med z Lublina został wybrany na operatora zewnętrznego publicznego szpitala w Gostyninie-Kruku (Mazowieckie). Na przejęcie przez Arion Med w dzierżawę majątku placówki, mającej obecnie poważne problemy finansowe, zgodziła się rada powiatu gostynińskiego.
Szpital w Gostyninie-Kruku pójdzie w dzierżawę?

Jak poinformował w piątek wicestarosta Andrzej Kujawski, oferta Arion Med została wybrana z trzech ostatecznych, złożonych w postępowaniu, którym początkowo zainteresowanie wyraziło pięć podmiotów.

Czytaj też:  Konta szpitala w Gostyninie-Kruku znów zajęte

"Arion Med zarządza szpitalem w Biłgoraju, który też był w trudnej sytuacji finansowej, ale sobie poradzili. O wyborze tego podmiotu, jako operatora dla szpitala w Gostyninie-Kruku, zdecydowały warunki finansowe" - podkreślił Kujawski. Dodał, iż w postępowaniu brano m.in. pod uwagę początkowe zaangażowanie oferentów w przejęcie zadłużenia placówki oraz wielkość proponowanego przez nich miesięcznego czynszu.

Szpital w Gostyninie-Kruku jest częścią samodzielnego publicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest powiat.

Arion Med ma przejąć w dzierżawę szpital oraz specjalistyczną opiekę medyczną wraz z zadłużeniem do wysokości ponad 5,25 mln zł w zamian za umorzenie w późniejszym okresie czynszu. Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej pozostaną w samodzielnym publicznym zespole zakładów opieki zdrowotnej wraz z większością zadłużenia. "Z tym będziemy musieli sobie poradzić" - dodał Kujawski.

Według niego przekazanie Arion Med w dzierżawę majątku szpitala nastąpi po uszczegółowieniu umowy przed jej zawarciem, a także po podpisaniu cesji kontraktu z NFZ. Przekazaniem majątku ma ostatecznie zająć się specjalnie powołana w tym celu komisja.

Krzysztof Osmański, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych szpitala w Gostyninie-Kruku, przyznał, że obecna sytuacja finansowa placówki jest nadal bardzo trudna, przede wszystkim z uwagi na zajęcie na przełomie lipca i sierpnia przez komorników kont placówki.

Osmański przypomniał, że szpital złożył w sądzie skargi na działania pięciu komorników, dotyczące odblokowania kont bankowych spod zajęć egzekucyjnych. Procedura sądowa jest obecnie w toku. Osmański dodał, że w ostatnim czasie sytuację skomplikował zbieg przepisów egzekucji sądowej z egzekucją administracyjną, gdyż do wierzycieli szpitala domagających się zwrotu zobowiązań doszedł ZUS.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE