PARTNER PORTALU
 • BGK

Szpital w Krakowie chce uruchomić nowy oddział ratunkowy

 • RynekZdrowia.pl/Krakow.pl    3 lutego 2016 - 23:57
Szpital w Krakowie chce uruchomić nowy oddział ratunkowy
Zdaniem lekarzy szpital św. Rafała w Krakowie powinien uruchomić SOR. (Fot.: Rynek Zdrowia)

Szpital św. Rafała w Krakowie jest przygotowany do uruchomienia w I półroczu 2016 r. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W opinii lekarzy SOR jest niezbędny dla poprawienia dostępności pomocy medycznej dla pacjentów w przypadkach nagłych z południowej części miasta.
Uruchomienie SOR-u uzależnione jest od podpisania kontraktu z małopolskim oddziałem NFZ i pozytywnej decyzji wojewody małopolskiego.

Szpital zajmuje na medycznej mapie Krakowa miejsce szczególne, m.in. z uwagi na położenie w sąsiedztwie głównych szlaków komunikacyjnych, co predysponuje placówkę do zabezpieczania opieki dla ofiar wypadków komunikacyjnych.

Izba Przyjęć już teraz działa w trybie ostrym - w czasie jednego dyżuru udziela pomocy blisko 60 pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia czy zdrowia. W 2015 roku na Izbie Przyjęć zrealizowano 14,8 tys. świadczeń i przyjęto ponad 3,5 tys. pacjentów w stanach zagrożenia życia.

Na konieczność utworzenia nowego SOR-u zwraca uwagę prof. Julian Dutka, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Twierdzi, że dotychczasowa działalność szpitala w leczeniu urazów narządów ruchu i głowy jest godna uznania.

- Jeżeli placówka chce ją rozbudowywać - to tylko dobra wiadomość dla pacjentów, a także dla innych szpitali, które dzieląc się obowiązkami, zyskają trochę oddechu - mówi prof. Dutka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • pacjentka szpitala , 2016-05-19 09:29:54

  No to wspolczuje tym co tam trafią szpital nastawiony tylko na branie pieniędzy jeżeli jesteś z NFZ jesteś gorszej kategorii przeszlam to na własnej skórze niestety
 • olegnn, 2016-02-05 14:50:09

  Masakra, po prostu masakra - w szpitalach i na pogotowiach jest za dużo pacjentów, dlaczego nie można otworzyć kolejnego SORu? Ostatnio w szpitalu czekałem 8h aż mnie przyjmie lekarz...
 • Anuszka, 2016-02-04 16:41:18

  Zdrowie jest najważniejsze! Mam nadzieję, że SOR powstanie jeszcze w tym roku. Aż strach pomyśleć, ile osób nie zdążyło otrzymać pomocy z powodu braku takiego miejsca w okolicy...