PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Olsztynie chirurgicznie leczy otyłość

  • PAP    15 października 2013 - 10:29
Szpital w Olsztynie chirurgicznie leczy otyłość

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie wykonano pierwszą na Warmii i Mazurach operację laparoskopowego zmniejszenia żołądka. Nowa usługa medyczna ma ułatwić pacjentom z tego regionu dostęp do specjalistycznych metod leczenia otyłości i jej powikłań.
Jak poinformowała dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, do tej pory w woj. warmińsko-mazurskim nie było ośrodka zajmującego się tzw. chirurgią metaboliczną. Jej zdaniem, na 785 oddziałów chirurgicznych w Polsce tylko siedem wykonuje tego typu operacje.

W poniedziałek laparoskopowemu zmniejszeniu żołądka poddano w olsztyńskim szpitalu 29-letnią pacjentkę, która ważyła 140 kg. Zabieg założenia regulowanej opaski żołądkowej przeprowadził zespół chirurgów pod kierunkiem dr. hab. Macieja Michalika.Michalik ocenił, że decyzja o rozpoczęciu tego typu operacji daje pacjentom Warmii i Mazur możliwość leczenia w znacznym stopniu otyłości za pomocą mało inwazyjnej metody laparoskopii.

Jak powiedział, operowana w poniedziałek pacjentka będzie mogła zredukować swoją wagę do 75-80 kg. W przypadku leczenie zachowawczego spadek masy ciała sięga zwykle zaledwie 10 proc.Lekarz podkreślił, ze wbrew obiegowym opiniom chirurgiczne leczenie otyłości nie jest kształtowaniem sylwetki. Przypomniał, że otyłości towarzyszy szereg innych schorzeń, w tym cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny i zwiększone ryzyko nowotworów.

"Jeden zabieg może spowodować, że pacjent będzie wolny od pozostałych dolegliwości" - stwierdził.

Według lekarzy zainteresowanie pacjentów jest tak duże, że olsztyński szpital mógłby docelowo wykonywać nawet po kilka tego typu zabiegów dziennie. Dyrekcja placówki oceniła, że uruchomienie nowej procedury medycznej będzie opłacalne. W przypadku chorych, którzy spełniają warunki kwalifikujące do zabiegu, jest on refundowany przez NFZ. Chodzi o osoby z tzw. wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40 lub powyżej 35 i chorobami, które są wynikiem otyłości.

Bliższych informacji na ten temat należy szukać u lekarza pierwszego kontaktu.Według specjalistów, w Polsce bezwzględne wskazania do operacji bariatrycznych ma ok. 300 tys. pacjentów, a względne blisko 1,5 mln. Operowanych jest natomiast zaledwie ok. 1,5 tys. osób rocznie.

Szacuje się, że co roku umiera ok. 5 tys. Polaków chorych na otyłość. Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza ryzyko śmierci o 40 proc.Chirurgia bariatryczna polega na zastosowaniu metod, których celem jest ograniczenie przyjmowania jedzenia (przez zmniejszenie pojemności żołądka) lub wyłączenie części układu pokarmowego z procesu wchłaniania i przyswajania pokarmów (np. wycinanie części żołądka i skracanie drogi dla pokarmu przez jelita).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.