PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Sosnowcu ma odnowione sale operacyjne i oddziały

  • PAP    20 września 2013 - 07:37
Szpital w Sosnowcu ma odnowione sale operacyjne i oddziały

Cztery zmodernizowane sale operacyjne i dwa odnowione oddziały otwarto w czwartek w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu – jednym z największych w woj. śląskim ośrodków medycznych. To część zakrojonej na szeroką skalę modernizacji szpitala.
Jak poinformowała zastępująca rzecznika szpitala Agnieszka Niewdana, wyremontowane zostały liczące po kilka sal oddziały urologii oraz chirurgii naczyniowej, a także tzw. centralny trakt operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salami łóżkowymi przeznaczonymi do monitorowania i wybudzania pacjentów po operacjach.

„W salach operacyjnych ściany są wyłożone specjalnym szkłem - ułatwiającym utrzymywanie odpowiednich warunków. Ściany przemywane są wodą, a potem sterylizowane za pomocą maszyny.. Ponadto np. w sali operacyjnej, przewidzianej na zabiegi urologiczne, znajduje się otwór w podłodze, aby wszelkie nieczystości nie były w sali ani sekundy za długo" - wskazała Niewdana.

Niezależnie od tego nowe sale są możliwie uniwersalne - można używać ich wymiennie, nie czekając aż sala przewidziana na konkretnę operację akurat się zwolni. Potrzebne wyposażenie jest ruchome - duża część sprzętu może być umieszczona na podwieszanych szynach. Dla ułatwienia zachowania czystości, obsługa urządzeń jest w znacznej mierze bezdotykowa.

Dla studentów, ale też dla lekarzy, chcących zdalnie skonsultować konkretny przypadek w czasie zabiegu, ważne są zamontowane w salach operacyjnych wysokiej klasy kamery. Umożliwiają oglądanie operacji na żywo czy organizowanie operacji pokazowych, np. ze światowej sławy specjalistami.

Komfort pracy lekarzy w salach operacyjnych zwiększa nowoczesne oświetlenie - niemęczące oczu i ułatwiające długą pracę. Pacjenci umieszczani są tam na łóżkach, które łatwo dostosować do konkretnej potrzeby - można je „złamać" praktycznie w każdej części.

W przypadku cięższych operacji pacjent trafi na salę wybudzeniową - również wyposażoną w nowoczesne łóżka oraz np. „pneumatyczną pocztę" do szybkiego przesyłania próbek krwi na badania.

Inwestycja związana z remontem sal operacyjnych przekroczyła 18 mln zł, sfinansował ją samorząd województwa, część środków wyłożył też szpital.

Natomiast otwarte w czwartek sale dla pacjentów to część efektów rozpoczętego we wrześniu 2012 r. wartego ok. 66 mln zł remontu łącznie 20 oddziałów. Ponad połowę z tej kwoty wyłożył samorząd województwa, który jest organem założycielskim placówki.

Budżet dopełniły pieniądze z rezerwy budżetu. państwa i środków własnych szpitala. Mimo dużego zakresu prac, placówka cały czas normalnie przyjmuje pacjentów.

Sosnowiecki szpital św. Barbary to jedna z największych lecznic w województwie. Tylko w ub. roku hospitalizowano tam blisko 60 tys. pacjentów, a w przyszpitalnych poradniach lekarze udzielili 246 tys. porad. Szpital od lat jest też w regionie liderem w zakresie pobrań narządów.

W szpitalu św. Barbary działa Centrum Urazowe, którego częścią jest jeden z największych w woj. śląskim Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Trafiają tam m.in. ofiary poważnych wypadków komunikacyjnych, często dowożone śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W sierpniu oddano do użytku 380-metrowy tunel, którym pacjenci są przewożeni ze śmigłowca do oddziału ratunkowego na przystosowanym do tego wózku elektrycznym.

Również w sierpniu kosztem ok. 3,2 mln zł otwarto Bank Tkanek i Komórek wraz z nowoczesną pracownią hodowli komórkowych.

W liczącym 66 tys. m kw. szpitalu prowadzone będą też inne prace unowocześniające placówkę. Potrwają one prawdopodobnie do 2020 r. Wśród planów jest m.in. dobudowanie do głównego 13-piętrowego budynku dodatkowych zewnętrznych wind.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.