PARTNER PORTALU
  • BGK

Szpital w Szczecinie zawiesił działalność okulistyki. Wygasła umowa z NFZ

  • PAP/MIW    3 listopada 2017 - 21:01
Szpital w Szczecinie zawiesił działalność okulistyki. Wygasła umowa z NFZ
Pacjenci nie będą przyjmowani do planowych zabiegów (fot. pixabay.com)

Skończyła się umowa na świadczenia oddziału okulistycznego SPZOZ “Zdroje” w Szczecinie, a nowy konkurs ma zostać rozstrzygnięty za dwa tygodnie. Obecnie mamy do czynienia de facto z wygaszeniem kontraktów dla szpitali - uważa zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
• Umowa z NFZ na funkcjonowanie oddziału wygasła z końcem października, a konkurs na tego rodzaju świadczenia ma zostać rozstrzygnięty za dwa tygodnie - podały służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.

• Według nich, do tego czasu działalność oddziału w Zdrojach nie ma zapewnionego finansowania, a dyrektor szczecińskiego oddziału NFZ odmówił ubiegania się o środki na ten cel.

• Szpital zawiesił działalność oddziału, co oznacza, że pacjenci nie będą przyjmowani do planowych zabiegów - wynika z informacji służb prasowych.

Według cytowanego w komunikacie zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza, NFZ nadal nie płaci szpitalom za nadwykonania, co w świetle zmian w systemie ochrony zdrowia stanowi poważne ryzyko dla płynności finansowej jednostek, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa.

- Musimy przygotować się na to, że kolejki pacjentów potrzebujących pomocy specjalistów będą się wydłużały. Obecnie mamy do czynienia de facto z wygaszeniem kontraktów. Jeśli w ten sposób będzie wyglądać polityka NFZ, to wyremontowane i nowocześnie wyposażone szpitale będą stały puste - ocenił Geblewicz.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował, że dwukrotnie ogłaszał konkurs na okulistykę dziecięcą w szpitalu Zdrojach, lecz złożone oferty nie spełniały wymogów koniecznych, co doprowadziło do unieważnienia postępowań.

- W następstwie Fundusz z własnej inicjatywy wystąpił o zgodę na przedłużenie umowy o udzielanie świadczeń przez oddział okulistyczny w Zdrojach na okres 1 miesiąca, od 1 do 31 października. Zgoda została wydana w trybie wyjątkowym i nie może zostać ponowiona - czytamy w komunikacie przesłanym przez NFZ.

Dodaje, że szpital w Zdrojach nigdy nie wystąpił do Funduszu z wnioskiem o przedłużenie umowy.

NFZ informuje, że "do czasu rozstrzygnięcia konkursu leczenie zeza oraz ćwiczenia rehabilitujące widzenie mogą być realizowane przez szpital w Zdrojach w trybie ambulatoryjnym". Pacjenci wymagający leczenia okulistycznego znajdują opiekę w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach.

Rzeczniczka prasowa szpitala w Zdrojach Magdalena Knop poinformowała, że mimo braku obowiązującej umowy z NFZ nikt z oddziału nie zostanie wypisany w trybie pilnym. Nastąpi to dopiero wówczas, gdy stan zdrowia hospitalizowanych dzieci na to pozwoli. Jak dodała, odwołane natomiast zostają wszystkie przyjęcia planowe w tym okresie.

Knop podała także, że poradnie okulistyczne - zarówno przy ul. Św. Wojciecha, jak i w szpitalu w Zdrojach - pracują normalnie, a pacjenci będą przyjmowani są zgodnie z planem wizyt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.